Jakie są zasady gry w kręgle

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 06-06-2012 r.

Kręgle są bardzo popularną grą. Nie trzeba mieć specjalnych umiejętności – może grać w nią niemal każdy. Ta sięgająca starożytności dyscyplina sportu pozwala na świetną zabawę i integrację ze znajomymi.

Kręgielnia

W kręgle gra się na kręgielni. Znajdują się w niej tory, po których toczy się kule. Na ich końcu, ustawionych jest 10 kręgli. Zbite kręgle ustawia automat. W kręgielni obowiązuje specjalne obuwie. Powinny to być sportowe buty, koniecznie z białą podeszwą. Często możne je wypożyczyć bezpośrednio na miejscu.

Kula

Podczas gry zawodnik ma kontakt tylko z kulą. Mają one jeden rozmiar, każda z nich ma obwód 27 cali. Różnią się natomiast wagą, żeby gracz mógł wybrać tę, którą najswobodniej i najlżej będzie mu się rzucało. Te najcięższe mogą mieć 7,2 kg. W każdej z kul znajdują się trzy otwory, do których wkłada się kciuk, palec środkowy i serdeczny. Dzieli się je też ze względu na rozmiar tych otworów. Kulą należy rzucać tak, żeby strącić wszystkie kręgle umieszczone na torze.

Zasady

W grze może brać udział kilka osób. Każda z nich podczas jednego podejścia może wykonać dwa rzuty kulą podczas 10 kolejek. W ostatniej z nich zawodnicy mają 3 rzuty. Gra polega na tym, żeby strącić w każdym podejściu jak najwięcej kręgli. Za każdym razem na torze ustawionych jest ich 10. Za każdy zbity dostaje się jeden punkt. Jeśli w jednym podejściu uda nam się strącić wszystkie kręgle, nasze punkty są mnożone. Maksymalnie podczas rozgrywki można zdobyć 300 punktów.

Nazewnictwo

W grze w kręgle obowiązuje specjalistyczne słownictwo. Jeśli jednym rzutem strącimy wszystkie kręgle, nazywa się to strike. Jeśli zbijemy je dopiero w drugim rzucie, nazywa się to spare. Split następuje w momencie, gdy po pierwszym rzucie kręgle pozostające na torze są rozmieszczone daleko od siebie, co czyni ich zbicie bardzo mało prawdopodobnym. Jeśli przekroczymy linię rzutu, następuje foul.

 

Gra w kręgle jest przyjemna i nie wymaga specjalnych predyspozycji. Może zagrać w nią każdy. Nie trzeba grać samemu. Można zaprosić na kręgle swoich przyjaciół i miło spędzić czas, przy odrobinie rywalizacji i dobrej zabawie.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28042 )
Array ( [docId] => 28042 )