Jakiej muzyki słuchać w czasie biegu

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 24-04-2012 r.

Jesteś początkującym biegaczem lub osobą z długim stażem biegowym, której ostatnimi czasy ciężko jest zmobilizować się do treningu? Warto, abyś zastanowił się nad słuchaniem muzyki podczas treningu biegowego.

Szereg badań przeprowadzonych wśród osób, które w mniejszym lub większym stopniu uprawiają bieganie, wykazał, że słuchanie muzyki podczas tego rodzaju aktywności fizycznej, powoduje wzrost motywacji do podjęcia większego wysiłku. Często jest tak, że dopasowujemy rytm biegu do słyszanej muzyki, co pozwala nam zapomnieć o tym, ile kilometrów mamy już w nogach i sprawia, że biegniemy dalej.

Podejmowanie aktywności fizycznej z ulubionymi piosenkami w tle nie powoduje znużenia, poczucia monotonii i stanowi bodziec wyzwalający dodatkowe pokłady energii. To również doskonały towarzysz dla osób preferujących bieganie w samotności. Z drugiej strony bieganie z muzyką może mieć również minusy. Jednym z nich jest odcięcie się od świata zewnętrznego.

Wadą takiego oddziaływania muzyki jest to, że powoduje ono zmniejszenie rejestrowania naturalnych dźwięków z otoczenia, co niestety w najgorszym razie może skończyć się wypadkiem. Inną wadą urozmaicenia treningu poprzez muzykę jest to, że do jej słuchania potrzebujemy urządzenia, które po prostu jest niewygodne.

To, jaki rodzaj muzyki wybierzesz jest twoją indywidualną sprawą. Zaleca się bieganie przy radosnych, dynamicznych, mocnych lub rockowych uderzeniach, które pobudzą organizm do działania. Nie zawsze jednak trenujesz w takim samym tempie. Najlepiej będzie, jeśli przejrzysz swoje zasoby muzyczne i nagrasz na posiadanym odtwarzaczu kilka typów muzyki i podzielisz je na foldery, które będziesz włączał w zależności, czy robisz dynamiczny trening, czy też wybrałeś się na lekką przebieżkę.

Zupełnie nie wiesz, co nadaje się do biegania? Rozejrzyj się po stronach internetowych poświęconych zagadnieniu słuchania muzyki w czasie biegu. Możesz znaleźć na nich nie tylko utwory do pobrania, ale dodatkowo informacje np. o rodzaju biegu lub rytmie pracy serca, do którego dany utwór się nadaje.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27944 )
Array ( [docId] => 27944 )