Jazda na monocyklu

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 26-04-2012 r.

Jeśli dla kogoś dwa koła w rowerze to za dużo i zastanawia się czy możliwa jest jazda na jednym kole, powinien sprawić zainteresować się monocyklami. Te przypominające cyrkowe konstrukcje ekstrawaganckie pojazdy wymajają od jeźdźca bardzo dużo wprawy, ale dają bardzo dużo radości jazdy.

Monocykl

Konstrukcja tego pojazdu nie jest skomplikowana i znacznie bardziej wytrzymała od jego dwukołowych braci. Jego podstawową cechą jest tylko jedno koło. Musi być ono bardzo trwałe, ponieważ znosi ono większe obciążenie. Najczęściej spotyka się monocykle, które posiadają koło o rozmiarze 24 cali. Jednak można spotkać sprzęt o wielkości od 12 cali do 36 cali.

Jednoślad posiada także bardzo wytrzymałe pedały, a jego napęd jest taki sam jak w przypadku ostrego koła. Korby pedałów są na sztywno połączone z osią koła. Na próżno poszukiwać kierownicy w pojeździe tego typu. Jest za to siodełko, jednak inne niż znamy z tradycyjnych rowerów. Ma ono kształt lekko zagiętego łuku i siedzi się na nim okrakiem. Monocykle bywają też określane rowerami jednokołowymi lub unicyklami.

Jak jeździć na monocyklu

Jazda na monocyklu jest bardzo wymagająca i o wiele trudniejsza niż w przypadku rowerów dwukołowych. Ucząc się jeździć na unicyklu warto zaopatrzyć się w ochraniacze na łokcie, kolana i nadgarstki. Niezbędny okaże się również kask. Pierwsze próby jazdy prawdopodobnie zakończą się dotkliwymi upadkami, ale warto się nie poddawać. Równowagę na monocyklu utrzymuje się poprzez balansowanie ciałem, umiejętne kontrolowanie pedałów oraz machanie rękami. Prędkość, jaką rozwiniemy zależy w dużej mierze od rozmiaru koła naszego unicyklu, w mniejszym zaś od tempa pedałowania.

 

Jazda ma monocyklu nie jest łatwa, ale gdy już nauczymy się podstaw możemy spróbować bardziej zaawansowanych tricków. Na takim pojeździe można również grać w sporty zespołowe, tworzyć grupowe pokazy a nawet...skakać w dal.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27950 )
Array ( [docId] => 27950 )