Na czym polega aqua-jogging

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 21-05-2012 r.

Uprawianie joggingu zwykle oznacza przemierzanie kolejnych kilometrów ulicami miasta, parkowymi alejkami lub leśnymi ścieżkami. Jednak, gdy na dworze jest za zimno lub zbyt ciepło zwykle rezygnujemy z joggingu na świeżym powietrzu. Alternatywą dla tradycyjnego joggingu okazuje się aqua-jogging.

Czym jest aqua-jogging?

Auqa-jogging, czyli bieganie w wodzie jest formą ćwiczeń tlenowych, w których wykorzystuje się takie elementy treningu biegowego, jak np. trucht, skipy czy sprinty. Ten rodzaj aktywności fizycznej nie wymaga od osoby trenującej żadnych specjalnych umiejętności bowiem technika biegania w wodzie jest identyczna do tej stosowanej na lądzie. Należy pamiętać jedynie o lekkim pochyleniu ciała do przodu. Ruch rąk jest podobny jak przy normalnym biegu.

Do treningu aqua-joggingu potrzebny jest specjalny pas wypornościowy ponieważ umożliwia on utrzymywanie się na powierzchni wody, powyżej linii barków, bez dotykania podłoża basenu.

Zalety aqua-joggingu

Aqua-jogging wpływa korzystnie na nasz organizm. Ten rodzaj aktywności fizycznej nie obciąża stawów czy kręgosłupa, co ma miejsce w przypadku biegania po lądzie. Kręgosłup poddany wyporowi oraz ciśnieniu hydrostatycznemu ulega elongacji, czyli rozciąganiu. Dodatkowo intensywna praca rąk i nóg podczas walki z oporem wody uelastyczniają i ujędrniają ciało oraz pozwalają pozbyć się zbędnych fałdek tłuszczu.

 

Ponadto uprawiając aqua-jogging nie ma mowy o doznaniu kontuzji, a wręcz przeciwnie jest zalecany jako forma rehabilitacji po doznanym urazie. Aqua-jogging jest zalecany również przy wadach postawy, problemach z mięśniami oraz zmianach reumatoidalnych.

Aqua-jogging jest bardzo dobrym rozwiązaniem w okresie zimowym, kiedy pogoda nie zachęca do treningu, a także w porze letniej, kiedy to możemy połączyć przyjemne ochłodzenie organizmu z intensywnym wysiłkiem.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28028 )
Array ( [docId] => 28028 )