Na czym polega Budokon

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 07-05-2012 r.

Budokon jest najmłodszym programem fitness, który łączy w sobie pracę nad ciałem i duchem. To bardzo popularna metoda treningowa wśród gwiazd Hollywood oraz sportowców. Ponoć aktorka Jennifer Aniston zawdzięcza budokonowi przetrwanie trudnych chwil po rozwodzie z Bradem Pittem, a amerykańskiej siatkarce plażowej, Kerri Walsh, budokon pomógł zdobyć złoty medal olimpijski.

Filozofia Budokonu

Budakon to połączenie trzech japońskich słów Bu – walka, Do – droga i Kan – duch. Tłumaczy się go jako „drogę mentalnego wojownika”. Twórcą tej formy fitness jest Amerykanin Cameron Shayne, nauczyciel jogi oraz posiadacz czarnego pasa w karate i taekwondo. Filozofia Budokonu opiera się na regularnym treningu, w którym aktywowane jest zarówno ciało, jak i umysł, przy jednoczesnej regeneracji i relaksie. Pozwala to na efektowne wykorzystanie pokładów energii każdego dnia.

Trening Budokonu

Ta metoda treningowa łączy w sobie elementy jogi, medytacji oraz sztuk walki tj. karate, kickboxing, taekwondo, capoeira czy jiujitsu. Zajęcia z Budokonu rozpoczyna pięciominutowa medytacja, po której przechodzi się do dwudziestominutowej serii klasycznych ćwiczeń jogi. Stopniowo następuje przejście do najbardziej intensywnej i dynamicznej część treningu, na którą składają się elementy różnych sportów walki, czyli kopnięcia, uderzenia czy skoki.

Trwające zwykle 50-60 minut zajęcia kończą się pięcioma minutami medytacji, pozwalającej na wyciszenie i wyrównanie oddechu.

 

Dieta a Budokon

Filozofia Budokonu mówi, że „aby być zdrowym, trzeba zdrowo myśleć, zdrowo się ruszać oraz zdrowo się odżywiać”, dlatego nieodłącznym elementem tej aktywności fizycznej jest określony sposób jedzenia. W jadłospisie osób decydujących się na uprawianie Budokonu muszą znaleźć się świeże i naturalne składniki, zwłaszcza produkty bogate w antyoksydanty np. zielone warzywa liściaste. W diecie niedozwolony jest cukier, alkohol, kofeina oraz artykuły przetworzone np. makarony i pieczywo.

Trening Budokon pozwala nie tylko wysmuklić i ujędrnić ciało, ale również nabyć umiejętności koncentracji, współgrania ciała z umysłem oraz panowania nad emocjami.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27974 )
Array ( [docId] => 27974 )