Na czym polega cliff diving

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 16-05-2012 r.

Zwykłe skakanie do wody już Ci nie wystarcza? Chcesz czegoś bardziej ekstremalnego? Marzysz o niezapomnianych przeżyciach i ogromnej dawce adrenaliny? Cliff diving może być właśnie dla Ciebie. Ta niezwykle ryzykowna i widowiskowa dyscyplina sportu dostarcza niesamowitych wrażeń oraz wymaga walki z własnymi lękami i słabościami.

O co chodzi w cliff diving

Najważniejsza w cliff divingu jest wysokość. Im wyżej, tym lepiej. Z reguły zawodnicy skaczą do wody z wysokości ok. 30 metrów. Najczęściej skoki wykonują skoki z naturalnych obiektów, takich jak klify skały, chociaż zdarza się także, że robią to z mostów, wież lub żurawi portowych. Podczas lotu zawodnicy rozwijają zawrotną prędkość dochodzącą do 100 km/h. Trwa on około 3 sekund, ale w tym czasie skoczkowie zdążają jeszcze wykonać kilka figur, np. salto czy śruby.

Do wykonywanie tego sportu nie potrzebne są żadne akcesoria czy wyposażenie. Wystarczą dobre, solidnie przylegające kąpielówki lub sportowy strój kąpielowy.

Bezpieczeństwo w cliff diving

Cliff divingu nigdy nie należy uprawiać samemu na nieznanych zbiornikach wodnych. Nie można też skakać ze zbyt wysokich punktów, ponieważ może się to skończyć poważnymi kontuzjami kończyn. Pamiętajmy, że uderzenie w taflę wody z dużą prędkością jest jak wjechanie samochodem w betonową ścianę. Dlatego najlepiej zapisać się na kurs skoków do wody, na którym doświadczeni instruktorzy poinstruują nas jak bezpiecznie wykonywać akrobacje i jak poprawnie wykonywać skok.

Trzeba taż pamiętać, żeby do wody wchodzić w taki sposób, żeby ciało znajdowało sił w poziomej, a kąt pomiędzy naszą sylwetką a taflą zbiornika był jak najbardziej zbliżony do 90 stopni.

 

Cliff diving to jeden z najbardziej ekstremalnych sportów. Żeby go uprawiać należy wykazać się dużą odwagą i samodyscypliną. Decyzję o skoku należy podjąć dobrowolnie i być świadomym zagrożenia, jakie się z tym wiąże. Należy również mieć bardzo dobre warunki kondycyjne, z uwagi na trudne warunki uprawiania tego sportu i duże obciążenie organizmu. Cliff diving to nie tylko piękne widoki, ale też potężna dawka adrenaliny.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28023 )
Array ( [docId] => 28023 )