Na czym polega kajak polo

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 06-06-2012 r.

Kajak polo nie jest bardzo popularną dyscypliną sportu wśród Polaków. Jest to dość młody sport zespołowy, ale posiada już swoich wiernych fanów. Na czym polega ta gra i jakie zasady w niej obowiązują?

Gdzie grać

Najczęściej w kajak polo gra się najczęściej na otwartych zbiornikach wodnych. Baseny nie nadają się do uprawiania tej dyscypliny sportowej. Standardowe boisko do tej gry ma wymiary 35 metrów na 25 metrów. Bramki są umieszczone w powietrzu, około 2 metrów ponad taflą wody. Mają one wymiar 1 na 1,5 metra. Głębokość zbiornika wodnego musi być głębokie na minimum 90 centymetrów.

Gra

W grze bierze udział 10 zawodników, po 5 w każdej drużynie. Każdy z nich musi nosić kapok oraz kask, w razie, gdyby gra okazała się bardziej brutalna lub gracz wpadłby do wody. Zawodnicy poruszają się specjalnymi, niewielkimi kajakami i mają do dyspozycji wiosło. Żaden z nich nie ma przypisanej funkcji bramkarza. Bramki broni ten, który znajduje się najbliżej niej w chwili zagrożenia. Zawodnicy rzucają piłkę lub odbijają ją wiosłem. Ich celem jest umieszczenie jej w brance przeciwnika.

 

Zasady

Mecz kajak polo ma dwie połowy trwające po 10 minut. Pomiędzy nimi zawodnicy mają ok. 3 minut przerwy. W trakcie rozgrywki na boisku przebywa wyłącznie po 5 osób z każdej drużyny. Nad grą czuwa dwóch sędziów. Mecz rozpoczyna się w momencie, gdy jeden z nich wyrzuci piłkę na środek boiska, a gracze są ustawieni na linii bramkowej. Przepisy kajak polo pozwalają na zderzanie się kajakami, a nawet przewracanie przeciwnika. W kajak polo gra się podobnie jak w piłkę ręczną. Stosuje się także kary za nieprzepisową grę, jak np. uderzanie kajaka przeciwnika wiosłem lub wpłynięcie na zawodnika, który pełni aktualnie funkcję bramkarza.

Kajak polo jest bardzo ekscytującą, ciekawą dyscypliną zespołową. Wymaga on jednak dużego wysiłku oraz regularnego treningu. Jednak ten sport daje mnóstwo frajdy i przyjemności, dlatego warto rozwijać go w Polsce.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28041 )
Array ( [docId] => 28041 )