Na czym polega metoda Gallowaya

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 08-05-2012 r.

Zaczynając przygodę z bieganiem często rzucamy się na głęboką wodę i od razu chcemy zrobić jak najdłuższy kilometraż cały czas biegnąc. Zazwyczaj takie podejście do treningu owocuje szybkim zrażeniem się do biegania. Można to zmienić biegając zgodnie z metodą Gallowaya.

W latach 70. XX wieku Jeff Galloway, amerykański biegacz, rekordzista Stanów Zjednoczonych w biegu na 10 mil z 1973 roku (czas 47:49) wprowadził do swoich treningów kilka zmian, a mianowicie zmniejszył tygodniowy kilometraż, a bieg zaczął przeplatać marszem. Okazało się, że ten nowatorski sposób podejścia do treningu pozwalał nawet początkującym biegaczom ukończyć maraton po 6 miesiącach od pierwszego treningu.

Metoda Gallowaya to nic innego, jak połączenie biegu z marszem. Zdaniem amerykańskiego propagatora biegania, robienie przerw na marsz od pierwszych chwil treningu, pomaga zregenerować się podczas treningu, a w efekcie pokonać dłuższy dystans. W ten sposób dochodzi profilaktycznego zapobiegania kontuzjom oraz urazom ponieważ obciążenie mięśni, stawów i ścięgien jest mniejsze.

Stosowanie metody Gallowaya jest niezwykle proste. Zaczynając przygodę z bieganiem możesz pozwalać sobie na marszowe przerwy w nieograniczonej ilości. Przy półmaratonie stosunek biegu do marszu powinien wynosić 3:1 (minut). Niezależnie od tego jak zaawansowanym biegaczem jesteś pauzy powinny trwać maksymalnie minutę i odbywać się w równych odcinkach czasu np. co 5 minut. Marsz można wykorzystywać również w czasie zawodów na długich dystansach oraz w czasie treningów szybkościowych.

 

Wprowadzając do swojego biegania sposób amerykańskiego rekordzisty będziesz w stanie przebieg dłuższy kilometraż, ponieważ łapiąc chwilę oddechu, zachowasz więcej sił na finisz. Ponadto w ciągu pierwszego miesiąca zauważysz znaczną poprawę wyników czasowych. Udowodniono, że biegacze posiłkujący się metodą Gallowaya są w stanie pokonać dłuższe dystanse poprawiając swój rezultat nawet o 10 proc.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27979 )
Array ( [docId] => 27979 )