Na czym polega Qigong

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 19-04-2012 r.

Każdy z nas wie, jak trudno jest utrzymać czy też przywrócić zdrowie i jednocześnie mieć mnóstwo energii i chęci do wykonywania codziennych zajęć. W walce z dolegliwościami i brakiem witalności pomocna może okazać się stara, chińska sztuka długiego życia, czyli Qigong.

Qi i gong

Qigong stanowi połączenie dwóch chińskich słów qi i gong. Pierwsze oznacza energię życiową. Według Chińczyków każdy człowiek, zwierzę i roślina ma swoje własne qi, które dąży do osiągnięcia równowagi wewnętrznej, jak i zewnętrznej, opartej na relacjach z otaczającym go światem. Jeśli stabilność między nimi zostanie zachwiana, organizm zaczynają dręczyć choroby, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci.

Z kolei gong oznacza determinację, czas i energię, które dana istota poświęca, aby osiągnąć cel. Zatem qigong możemy rozumieć jako doskonałe opanowanie sztuki kontrolowania energii życiowej.

Czym jest qigong?

Qigong to zestaw tradycyjnych, chińskich ćwiczeń, przypominających poruszanie się zwierząt. Łączą w sobie ruch i bezruch ciała, koncentrację oraz oddychanie. Mają one służyć profilaktyce i pielęgnowaniu dobrego zdrowia, a także zachowaniu harmonii między ciałem a umysłem. Mogą stanowić także podstawę do podnoszenia skuteczności wybranej sztuki walki.

 

Pozwalają zachować witalność, przeciwdziałają pojawianiu się zakłóceń w przepływie energii Qi, a w przypadku zachwiania równowagi są skutecznym sposobem na przywrócenie prawidłowego stanu organizmu. Spokojne ćwiczenia charakteryzuje powolność wykonania, płynność ruchów i synchronizacja z oddechem.

Podstawową korzyścią płynącą ze stosowania qigong jest podniesienie odporności organizmu, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie lub zwalczanie chorób, a także poprawa ogólnej sprawności i wydolności krążeniowo-oddechowej. Ponadto chińska praktyka pozwala zrelaksować się, poprawić nastrój i zregenerować siły. To również doskonały trening dla umysłu, poprawiający pamięć oraz koncentrację.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27938 )
Array ( [docId] => 27938 )