Na czym polega trening interwałowy

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 15-05-2012 r.

Serie ćwiczeń, w których najpierw pracujesz niemal na maksimum własnych możliwości, a potem masz chwilę na wzięcie oddechu - na tym polega trening interwałowy. Dzięki swojej intensywności i dynamice trening interwałowy pozwala nie tylko budować formę, ale i pozbyć się nadmiary tkanki tłuszczowej oraz wyrzeźbić sylwetką.

Czym są interwały?

Trening interwałowy nazywany HIIT, czyli High Intensity Interval Training to zestaw ćwiczeń o różnym stopniu wysiłku, które przeprowadzane są na zasadzie przeplatania okresu bardzo intensywnej pracy organizmu, z tętnem sięgającym 90-100 proc. tętna maksymalnego, z okresem umiarkowanego wysiłku, gdzie poziom tętna kształtuje się na poziomie 55-65 proc. Tętno maksymalne obliczysz odejmując od 220 swój wiek.

Trening trwa od 5 do maksymalnie 25 minut razem z rozgrzewką i może mieć formę biegania, jazdy na rowerze, pływania lub wiosłowania na sucho. Na jeden interwał składa się jednostka maksymalnego wysiłku i jednostka wypoczynku. Przed treningiem należy precyzyjnie określić czas trwania ćwiczeń, ich natężenie, ilość interwałów oraz czas trwania przerwy. Można go wykonywać nie częściej niż co 2 dni.

 

Rodzaje interwałów

Wyróżniamy dwie metody przeprowadzania interwałów. Pierwszy intensywny opiera się na małej liczbie powtórzeń, podczas których intensywność wysiłku kształtuje się we granicach 90-95 proc. HR max i jest on krótszy niż przerwa, w której tętno osiąga poziom do 60 proc. HR max. Druga metoda to interwał ekstensywny, gdzie intensywność wysiłku, przy 85 proc. HR max jest dłuższy niż odpoczynek z tętnem na poziomie 65 proc. HR max. Przykładowo biegasz 6 odcinków długości 400 metrów z przerwami 2 minutowymi – interwał intensywny lub 15 odcinków po 100 metrów z minutowymi przerwami – interwał ekstensywny.

Dzięki treningowi interwałowemu wzmocnisz swoje serce, przyśpieszysz spalanie tkanki tłuszczowej, poprawisz wydolność i wytrzymałość organizmu.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28008 )
Array ( [docId] => 28008 )