Na czym polegają skoki do wody

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 15-05-2012 r.

Skoków do wody wymagają bardzo dużej dyscypliny i kontroli nad własnym ciałem. Praca nad sobą i pokonanie strachu są kluczem do sukcesu w tej dyscyplinie. Jak wykonuje się skoki do wody i jak wyglądają zawody w skokach do wody?

Skoki do wody

W tej dyscyplinie istnieje wiele różnych rodzajów skoków do wody. Podzielono je na 6 grup: skoki w przód, w tył, Auerbacha, delfina, ze śrubą i ze stania na rękach. Różnią się one między sobą nie tylko techniką, ale przede wszystkim inaczej się je wykonuje. Ponadto, podczas lotu skoczek wykonuje często dodatkowe obroty, czyli tzw. salta. Każdy z tych skoków można zrobić w różnych pozycjach: kucznej, łamanej, prostej lub dowolnej.

Rozpoczęcie skoku może nastąpić poprzez wybicie się ze stania w miejscu, rozbiegu lub stania na rękach. Wejście do wody powinno być "czyste" i nie spowodować dużej fali podczas lądowania. Można skakać z trampoliny zawieszonej na wysokości 1 m lub 3 m nad taflą basenu. W tym przypadku nie wykonuje się skoków ze stania na rękach. Z kolei z wież 5 m, 7 m oraz 10 m można wykonywać wszystkie rodzaje skoków.

Zawody w skokach do wody

Zawody w skokach do wody polegają na tym, że każdy z zawodników wykonuje po jednym skoku według obliczanego współczynnika trudności. Podobnie jest w przypadku zespołów, które skaczą synchronicznie. Mężczyźni oddają 6 skoków, a kobiety 5. Ich wykonanie ocenia pięcio- lub siedmioosobowa komisja sędziowska. Każdy jej członek ma do przyznania każdemu zawodnikowi maksymalnie 10 punków. Im więcej punktów zdobędzie skoczek, tym lepszy technicznie i jakościowo był jego skok.

 

Po odrzuceniu jednej lub dwóch najgorszych i najlepszych ocen, sumuje się pozostałe punkty i mnoży przez współczynnik trudności, co stanowi ostateczny rezultat zawodnika za dany skok. W przypadku skoków synchronicznych, każdy zawodnik jest oceniany osobno, ale brana jest również pod uwagę synchronizacja pary.

Skoki do wody to naprawdę trudna, olimpijska dyscyplina. Duży rygor i konieczność panowania nad każdą częścią własnego ciała wymagają ogromnego wysiłku i spędzenia wielu godzina na treningach. Jednak rezultat jest warty wysiłku, bowiem skoki do wody to bardzo widowiskowy sport.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28011 )
Array ( [docId] => 28011 )