Napęd do samolotu zdanie sterowanego

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 04-05-2012 r.

Budując model samolotu, jednym z pierwszych pytań, jakie musimy sobie zadać jest to, jaki rodzaj napędu chcemy umieścić w samolocie. To w dużej mierze zdeterminuje rodzaj modelu samolotu i budowę samolotu. Dlatego ważne jest przemyśleć tę kwestię już na samym początku projektowania i budowy. Jakie zatem mamy możliwości do wyboru?

Silnik elektryczny

To rozwiązanie sprawdza się w niewielkich samolotach, ale jednocześnie jest dość drogie. Jednak należy pamiętać, że silnik elektryczny to nie tylko sam motor. Należy dołożyć do niego jeszcze regulator. To dość ciężka rzecz, więc warto zaplanować miejsce, gdzie będziemy umieszczać akumulator, ponieważ wpływa to znacznie na wyważenie modelu. To właśnie powoduje, że samolot ma moc.

Warto pamiętać, żeby mieć przy sobie zawsze kilka naładowanych akumulatorów. Mają one różne pojemności i moce. Niektóre pakiety są bardzo nietrwałe, co powoduje, że niemal co sezon trzeba kupić nowy zapas, żeby móc cieszyć się lotem. To rozwiązanie jest jednak czyste i dość przejrzyste. Silnika elektrycznego nie trzeba regulować. Ponadto samolot napędzany takim silnikiem lata w zasadzie bezgłośnie.

Silnik spalinowy

Tego typu rozwiązanie jest zupełnie inne. Silnik benzynowy montuje się z przodu, jednak zanim to zrobimy należy go wyregulować, żeby pracował równo i nie gasł na niskich obrotach. Taki motor jest odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Do latania potrzebujemy jedynie butelki z paliwem, żarki i rozrusznika.

Musimy jednakże zwracać uwagę na ilość paliwa w zbiorniku, żeby nie zabrakło nam go podczas lotu. Należy też pamiętać, że samolot wyposażony w taki napęd jest głośny, a niektórym przeszkadza specyficzny zapach paliwa. Nie ma wątpliwości, że tego typu rozwiązanie jest bardziej trwałe i z powodzeniem może być stosowane w cięższych i większych konstrukcjach.

Na rynku dostępne są także silniki spalinowe napędzane innymi rodzajami paliwa, a także elektryczne turbiny do modeli samolotów. Jednak wybór odpowiedniego napędu do naszej maszyny powinien nastąpić w wyniku określenia jakie właściwości i parametry ma mieć nasza konstrukcja.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27972 )
Array ( [docId] => 27972 )