Nauka pływania - styl motylkowy

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 18-05-2012 r.

Styl pływania delfinem, zwany również motylkowym, swoją nazwę zawdzięcza ruchom jakie wykonują te ssaki w wodzie. Pływanie delfinem jest drugim, po kraulu, najszybszym stylem pływackim. Techniki pływania delfinem powinniśmy się jednak uczyć po opanowaniu kilku innych.

Pływanie delfinem - ruch falujący

Delfin nie jest polecany jako styl dla początkujących, ponieważ jest najbardziej skomplikowanym z podstawowych stylów pływackich. Wymaga bardzo dobrej koordynacji ruchów, dużej siły oraz opanowania tzw. ruchu falującego ciała. Skoordynowane ruchy głowy, tułowia oraz nóg nadają pływakowi „napęd”.

Dobre opanowanie techniki delfina pozwala pływać swobodniej i nie wymaga aż tak dużo siły. W ostatniej kolejności musimy nauczyć się zanurzania głowy podczas pływania i opanowania techniki oddychania podczas wynurzeń.

Pływanie delfinem - ruch rąk, nóg i tułowia

Ruch falisty jest podobny do sinusoidy. Polega na wykonywaniu równoczesnych ruchów głowy, tułowia i nóg w płaszczyźnie pionowej. Rozpoczynamy go od ruchu głowy pod wodę, zanurzenie przenosimy dalej na tułów i dalej na nogi oraz stopy. Ruch nóg w dół odpycha nas od wody, a ciało sunie do przodu.

Ruch rąk natomiast polega na równoczesnym przenoszeniu ramion nad powierzchnią wody, następnie w dół do tyłu, naciskając na powierzchnię wody. Kierujemy ręce pod brzuch i odpychamy się. Po odepchnięciu, górne kończyny powinny znajdować się wzdłuż ud, a strona wewnętrzna dłoni być skierowana ku górze. Następnie przenosimy ręce do przodu, nad wodą, by powtórzyć cały cykl.

Pływanie delfinem - koordynacja

Kolejnym trudnym elementem pływania delfinem, po opanowaniu ruchu falującego jest zsynchronizowanie go z ruchem rąk. Należy stosować technikę dwóch uderzeń nóg przypadających na jedno uderzenie rękoma. Pierwsze wykonujemy podczas przenoszenia rąk nad wodą, a drugie równocześnie z odepchnięciem rąk.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28025 )
Array ( [docId] => 28025 )