Patent sternika morskiego

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 09-05-2012 r.

Stopień jachtowego sternika morskiego to kolejny krok w karierze żeglarza. Uzyskanie patentu sternika daje dodatkowe możliwości. Dzięki zdobyciu patentu sternika można pływać większymi łodziami oraz na innych akwenach. Jak zatem zdobyć takie uprawnienia?

Korzyści z patentu sternika

Posiadając patent jachtowego sternika morskiego można prowadzić wszelkiego typu jachty żaglowe po wodach śródlądowych, włączając w to łodzie z napędem pomocniczym, jak również go pozbawione.

Ponadto dzięki temu stopniowi uzyskujemy możliwość sterowania łodziami, których długość nie przekracza 18 metrów po wodach morskich. W tym przypadku również chodzi zarówno o żaglowe jednostki pływające z napędem pomocniczym lub bez. Dodatkowo jachtowy sternik morski może podjąć starania o zdobycie kolejnego stopnia żeglarskiego, czyli morskiego sternika motorowodnego.

Warunki uzyskania patentu sternika

Kandydat starający się o ten stopień żeglarski musi mieć co najmniej 18 lat oraz posiadać patent sternika jachtowego. Dodatkowo niezbędne będzie zaświadczenie lekarskie potwierdzające dobry stan zdrowia żeglarza. Wymogiem jest również odbycie trzech pełnomorskich rejsów, przy czym każdy z nich również musi spełnić określone warunki.

Przede wszystkim ich łączy czas musi wynosić minimum 600 godzin, z czego co najmniej 200 musi zostać pokonane jachtem, którego długość wynosi od 12 do 18 metrów. Dodatkowo kandydat musi odbyć jeden 100 godzinny rejs, trakcie którego zawinie do przynajmniej 2 portów, gdzie różnica pomiędzy maksymalną a minimalną wysokością wody w czasie przypływów i odpływów wynosi więcej niż 1,5 metra.

 

W przypadku starania się o patent jachtowego sternika morskiego nie wymagane jest zaliczenie egzaminu. Jedyną formalnością, jaką trzeba wykonać jest złożenie dokumentów z odbytych rejsów do weryfikacji przez Prezydium Polskiego Związku Żeglarskiego. Po ich analizie organ prześle patent jachtowego sternika morskiego pod wskazany adres.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27984 )
Array ( [docId] => 27984 )