Rower górski

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 09-05-2012 r.

Rower do jazdy terenowej musi różnić się od jednośladu, którym jeździmy po mieście czy torze. Jego przeznaczenie do poruszania się w trudno dostępnym, górzystym terenie powoduje, że musi mieć on specjalną konstrukcję. Jak zatem wygląda rower górski i jaka jest jego charakterystyka?

Konstrukcja roweru górskiego

Rama roweru górskiego jest zwarta i specjalnie wzmocniona, ponieważ jednoślad musi przetrzymać częste uderzenia o wystające kamienie czy konary. Trwałość konstrukcji niesie za sobą również wzrost jej masy. W takim rowerze jest również zdecydowanie większy prześwit pod pedałami niż w innych rodzajach jednośladów. Umożliwia to pokonywanie wyższych przeszkód bez uszkodzenia mechanizmu napędowego: zębatek lub łańcucha.

Kierownica w rowerze górskim może być prosta lub lekko wygięta. W takim jednośladzie siodełko znajduje się wyżej niż kierownica, co sprawia, że musi ona być wyjątkowo stabilna i wytrzymała.

Charakterystyka roweru górskiego

Rowery górskie z reguły mają koła o wielkości 26 cali lub 29 cali. Ich obręcze są wykonane z trwałych stopów, co jest bardzo ważne, ponieważ ta część jednośladu jest szczególnie narażona na uszkodzenia i kontakt z ciężkim terenem, po którym z reguły jeździmy tego typu rowerem. Dodatkowo ukształtowanie powierzchni naturalnego środowiska takich jednośladów niejako wymusza zastosowanie amortyzacji.

Górskie jednoślady z reguły mają resory z przodu, chociaż nie brakuje też takich z pełną amortyzacją. Spotyka się też konstrukcje bez resorów lub ze szczątkową amortyzacją tylną. Oprócz tego taki pojazd musi posiadać bardzo mocne i szybko reagujące hamulce.

Podsumowując rower górskie jest niezwykle wytrzymały i zwarty. Posiada dodatkowe wzmocnienia, a jego elementy muszą być wyjątkowo odporne na brud i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto cechuje się zwrotnością i sporą wagą. Dobrej jakości rower tego typu to zazwyczaj wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27989 )
Array ( [docId] => 27989 )