Samolot do zawodów F3A

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 10-05-2012 r.

F3A to specyficzna klasa zawodów modeli zdalnie sterowanych. Wymaga ona też posiadanie specjalistycznego samolotu. Jak powinien wyglądać samolot biorący udział w zawodach F3A?

Konstrukcja samolotu biorącego udział w zawodach F3A

Modele do tego typu akrobacji mają unikalne kształty. Nie są to z pewnością konstrukcje, które można zobaczyć na normalnym lotnisku. Najczęściej taki samolot wykonany jest z balsy. To lekki materiał, który dobrze sprawdza się w takich maszynach, ponieważ waga jest bardzo ważna w tej klasie zawodów. Rozpiętość skrzydeł i długość modelu to ok. 2 metry. Waga z reguły nie przekracza 5 kg. Dodatkowo, taka konstrukcja musi być wyposażona w dobry silnik benzynowy.

Ważne jest, żeby było on wystarczająco dotarty i nie dławił się na niskich obrotach. Jego praca musi mieścić się w określonym przedziale głośności. Obecnie limit wynosi 94 dB. Ważne jest również pokrycie konstrukcji. Najlepiej użyć do tego celu folii modelarskiej termokurczliwej, ponieważ jest ona bardzo trwała.

Charakterystyka samolotu biorącego udział w zawodach F3A

Bardzo charakterystycznym elementem modeli zdalnie sterowanych, latających w zawodach F3A jest duża powierzchnia skrzydeł. Jest ona niezbędna, żeby wytworzyć dużą siłę nośną, bardzo potrzebną podczas wykonywania akrobacji. Dodatkowo takie modele muszą być obowiązkowo sterowane za pomocą lotek. Podczas wykonywania ewolucji sam ster kierunku nie wystarczy i trzeba posiłkować się tym elementem usterzenia samolotu.

 

Najczęściej modele latające w klasie F3A to dolno- lub średniopłaty. Istotne jest też malowanie samolotu. Musi on być dobrze widoczny na niebie, a pilot musi w w każdym położeniu widzieć, w jakiej pozycji znajduje się model. W tej roli dobrze spisują się jaskrawe barwy. Pomaga w tym inny kolor folii na spodzie i na kabinie konstrukcji, a także pasy na skrzydłach i usterzeniu poziomym.

Samoloty zdalnie sterowane latające w klasie F3A to ciekawe konstrukcje o bardzo dobrych parametrach. Muszą być one wytrzymałe i odporne na działanie dużych przeciążeń.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27994 )
Array ( [docId] => 27994 )