Trening biegowy w górach

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 30-04-2012 r.

Bieganie po górach to nie przelewki. Zdaje sobie z tego sprawę, każdy kto choć raz pokonywał górskie szczyty, czy to spacerem, czy szybkim marszem. Trening biegowy w górach stanowi prawdziwe wyzwanie i wymaga od nas specjalnego przygotowania.

Przygotowanie do biegania po górach

Decydując się na wprowadzenie treningów na terenach górzystych powinieneś przygotować swoje mięśnie do bardzo dużych obciążeń. Nie możesz podejść do biegania po górach z marszu, bo może się to skończyć bolesną kontuzją, która wykluczy Cię z zajęć na dłuższy czas. Przede wszystkim zadbaj o swoje nogi. Wzmocnij je np. poprzez ćwiczenia w domu lub na siłowni, jazdę na rowerze albo pływanie.

Kolejnym elementem przygotowań jest wyposażenie się w odpowiednie obuwie. Musi być wygodne, dopasowane do rodzaju stopy, mieć wysoki bieżnik, goretex (specjalną membranę odporną na wiatr i wodę, a jednocześnie przepuszczającą powietrze), a jego podeszwa powinna posiadać wypustki i kołki. Nie zapomnij również o odpowiednim stroju. Dobrze jest włożyć na siebie kurtkę wiatrówkę lub przeciwdeszczową, albo przynajmniej bluzę, bo w górach pogoda zmienia się bardzo szybko.

Technika biegania po górach

W czasie treningu górskiego masz do czynienia z podbiegami oraz zbieganiem. W czasie podbiegu unikaj nadmiernego pochylania się do przodu, bo to nie ułatwia poruszania się. Twoje głowa i klatka piersiowa powinny być wyprostowane, ale nie tak sztywno, jak w czasie musztry. Ręce powinny wykonywać krótkie, ale dynamiczne ruchy. Nie zaciskaj pięści, bo przez to będziesz niepotrzebnie napinał inne mięśnie.

Wykonuj krótkie kroki i staraj się podnosić wysoko, podobnie jak przy skipach. Podbiegi wykonuj na terenie płaskim lub o niezbyt dużym nachyleniu. Jeśli masz do czynienia ze stromym szczytem zastąp bieg szybkim marszem. Trudniejszą sprawą jest zbieganie, czyli poruszanie się w dół, które bardzo obciąża twoje mięśnie. Przy łagodnych spadach pochyl się lekko do przodu, zejdź również niżej na nogach i zbiegaj wykonując drobne kroki. Przy trasach stromych warto zamienić zbieganie krokiem odstawno-dostawnym.

Bieganie po górach stanowi doskonały trening charakteru. Stawiając sobie wyzwanie w postaci kolejnych kilometrów w ekstremalnie trudnym terenie i realizowanie go, uświadamia Ci, że również w życiu zawodowym czy osobistym jesteś w stanie poradzić sobie z trudnymi sytuacjami.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27965 )
Array ( [docId] => 27965 )