Typy żaglowców

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 19-04-2012 r.

Udając się nad jeziora czy morze krajobraz urozmaicają nam sunące po wodzie łodzie. Mamy okazję obserwować różne typy łodzi. Jakie rodzaje żaglowców wyróżniamy i co je charakteryzuje?

Żaglowce jednomasztowe

To najpopularniejsze i łatwe w prowadzeniu łodzie. Wśród żaglowców jednomasztowych najprostszą konstrukcję ma ket. Posiada tylko jeden żagiel, zazwyczaj umieszczony w okolicach dziobu. Z kolei slup ma już dwa żagle, z czego jeden jest mocowany z przodu masztu.

Do żaglowców jednomasztowych zalicza się jeszcze sluter i kuter. Pierwszy ma 3 żagle, ale nie może używać ich wszystkich jednocześnie, ponieważ te umieszczone z przodu są mocowane w jednym miejscu. Natomiast kuter ma przynajmniej 3 żagle, które mogą być rozpięte w tym samym czasie. Maszt w tego rodzaju łodzi znajduje się blisko środka pokładu.

Żaglowce dwumasztowe i żaglowce trzymasztowe

W tej grupie znajdują się jol i kecz. Ich przedni maszt jest zawsze wyższy od tylnego. Jol ma mały żagiel umieszczony z tyłu łodzi. Zazwyczaj wychodzi on poza linię burty i służy także do sterowania. W przypadku kecza żagiel tylny jest większy i mieści się w obrysie żaglowca. Innym rodzajem dwumasztowca jest szkuner. Może on być zarówno dwu- jak i trzymasztowy, ale w każdym z tych przypadków są one niemal tej samej wysokości. Ewentualnie ten drugi może być nieco wyższy. Dodatkowo ożaglowanie szkunera ma charakter przymasztowy.

Brygantyna z kolei ma ożaglowanie mieszane i występuje wyłącznie jako dwumasztowiec. Z przodu żagle umieszczone są na rejach, z tyłu zaś żagiel opada bezpośrednio z masztu. Z kolei bryg jest bardzo podobny konstrukcyjnie do brygantyny, ale jego ożaglowanie jest wyłącznie mieszane. Natomiast fregata jest żaglowcem trójmasztowym, chociaż może mieć równie dobrze pięć masztów. Jej ożaglowanie jest wyłącznie rejowe. Żaglowce te to bardzo duże jednostki i wymagają sporej liczby załogi.

Żaglowce można sklasyfikować w różnych kategoriach, jednak podział ze względu na liczbę masztów jest najbardziej popularny. Należy pamiętać, że łodzie i ich ożaglowanie może być poddane różnym modyfikacjom, tak że będą one różnić się od podanych opisów.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27937 )
Array ( [docId] => 27937 )