Uprawnienia do pilotażu samolotów ultralekkich

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 16-05-2012 r.

W ostatnim czasie coraz głośniej robi się o samolotach ultralekkich. Te wyjątkowo mało ważące konstrukcje można kupić już w cenie niestarego używanego samochodu. Nie zapomnijmy jednak, że aby latać a samolotach ultralekkich, należy postarać się o zdobycie odpowiednich uprawnień do pilotażu samolotów ultralekkich.

Samolot ultralekki

Może to być zarówno górnopłat, jak i dolnopłat. Najważniejsza jest jednak w tym przypadku waga. Gotowy do lotu statek powietrzny waży nie więcej niż 450 kg. Tego typu konstrukcje zostały stworzone do amatorskiego, najczęściej rekreacyjnego latania. Mają one różny zasięg i osiągi w zależności od użytych materiałów i producenta. Dla wielu osób małe, w większości dwumiejscowe samoloty stanowią spełnienie dziecięcych marzeń o lataniu.

Uprawnienia do pilotażu samolotów ultralekkich

Pierwszym krokiem w celu uzyskania świadectwa kwalifikacji pilotażu tego typu samolotów jest pozytywnie odbyte badanie lekarskie. W odróżnieniu od innych klas samolotów w tym przypadku nie trzeba zostać przebadanym przez lekarza lotniczego. Wystarczy wizyta u specjalisty sportowego. Podczas wizyty zbadany zostanie nasz wzrok, serce, a także podstawowe odruchy. Kandydat na pilota musi mieć ukończone co najmniej 16 lat i wykształcenie minimum gimnazjalne.

 

Pilotaż samolotów ultralekkich - szkolenie

Kurs jest podzielony na dwie części. Podczas szkolenia teoretycznego kandydat zdobędzie wiedzę o konstrukcji samolotu, aerodynamice, nawigacji, meteorologii oraz zgłębi przepisy prawa lotniczego. W części praktycznej szkolenia nauczy się przygotować statek powietrzny do lotu, obsługi naziemnej, a także zdobędzie doświadczenie praktyczne podczas kilkudziesięciu godzin lotów, również samodzielnych.

Zdobycie świadectwa kwalifikacji pilota samolotów ultralekkich nie jest jednak łatwe i tanie. Cena szkolenia to co najmniej 8 tysięcy złotych. Ponadto należy pamiętać, że będąc pilotem należy nieustannie się szkolić i pamiętać, że jesteśmy odpowiedzialni za swoich pasażerów. Dlatego warto zrobić dodatkowe kursy doszkalające i zawsze zachowywać w powietrzu zdrowy rozsądek.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28022 )
Array ( [docId] => 28022 )