Wyścigi smoczych łodzi

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 04-06-2012 r.

Starożytna chińska tradycja smoczych łodzi przeżywa swój renesans. W ostatnim czasie wyścigi smoczych łodzi zawitały także do Polski oraz cieszą się rosnącą popularnością zarówno wśród zawodników, jak i publiczności. Na czym polegają i jak wyglądają wyścigi smoczych łodzi?

Smocze łodzie

Najważniejszym elementem wyścigu są oczywiście łodzie. Wymiary łajb zostały określone na podstawie oryginalnych, chińskich statków. Ich długość to zazwyczaj 12,4 m. Do tego należy doliczyć długość ogona i głowy smoka. Standardowa szerokość to 1,14 cm. Może być węższa, ale na pewno nie może przekraczać tego wymiaru. Waga takiej łodzi, bez załogi i oprzyrządowania wynosi 250 kg. Wykonane są w całości z drewna. Podczas regat statek wraz z pasażerami, głową, ogonem i innymi narzędziami sięga nawet 2 ton.

Załoga smoczej łodzi

Standardowo podczas regat w smoczej łodzi znajdują się 22 osoby. 20 pełni rolę wioślarza. Siedzą oni przodem do kierunku płynięcia na poprzecznie zamontowanych ławkach. Na każdej z nich wiosłują 2 osoby Jedna pełni odpowiedzialną funkcję sternika. Kieruje ona łodzią przy pomocy długiego kija. Ostatni członek załogi pełni rolę bębniarza. Uderza on w instrument w rytmie wiosłowania pierwszej pary wioślarzy, która również nadaje kierunek okrętowi. Ma to za zadanie zsynchronizować pozostałe osoby zanurzające wiosła w wodzie i dodać im animuszu. Bębniarz siedzi na przodzie łodzi, tyłem do kierunku, w którym płynie.

 

Zawody smoczych łodzi

Sportowe załogi rywalizują ze sobą na różnych dystansach. Od 250 m, nawet do 2 km. Oczywiście zwycięża ta osada, która jako pierwsza dopłynie do mety. Regaty są bardzo widowiskowe. Wiele kolorowych łodzi o smoczych głowach i ogonach sunie po wodzie w rytm bębnów i pokrzykiwań sterników. Załogi mogą być mieszane lub składać się z przedstawicieli tylko jednej płci. Rozgrywane są także regaty, w których biorą udział dzieci. Również amatorzy mogą wziąć udział w zawodach smoczych łodzi w klasie Fun.

Wiele firm i środowisk akademickich organizuje dla swoich pracowników amatorskie regaty i kluby, w których mogą spróbować swoich sił w tej dyscyplinie.

Wyścigi smoczych łodzi to bardzo efektywny i przyjemny sport. Wymaga on dużego zgrania z zespołem i dobrej kondycji fizycznej, jednak przyjemność płynąca z uczestnictwa nawet w amatorskich zawodach jest naprawdę olbrzymia.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28039 )
Array ( [docId] => 28039 )