Zakup samolotu ultralekkiego

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 02-05-2012 r.

W ostatnim czasie mamy do czynienia z prawdziwą modą na samoloty ultralekkie. Zdobycie świadectwa kwalifikacji pilota samolotu ultralekkiego i zakup samolotu ultralekkiego są najłatwiejszym sposobem na latanie prawdziwym samolotem. Tym bardziej, że ceny samolotów ultralekkich kształtują się na bardzo atrakcyjnym poziomie. Jaki zatem ultralekki samolot wybrać?

Zodiac CH – 601

To dość popularny dwumiejscowy dolnopłat. Jego masa własna to ok. 250 kg, a samolot gotowy do startu waży niecałe 450 kg. Ten statek powietrzny ma nieco ponad 8 m rozpiętości skrzydeł i niecałe 6 m długości. Osiąga on prędkość maksymalną ok. 215 km/h w locie poziomym.

Zodiac jest napędzany silnikiem o mocy 80 KM. Podwozie samolotu jest stałe, a kabina oszklona. Jego konstrukcja jest zwarta i zgrabna, więc samolot dobrze się prezentuje. Cena nowego modelu to ok. 130 tysięcy złotych, natomiast używana maszyna kosztuje 60 tysięcy złotych.

Pipistrel Virus

Ten samolot słoweńskiej produkcji jest zgrabnym górnopłatem o niezwykłych osiągach. Wykonany z materiałów kompozytowych statek powietrzny ma masę własną 300 kg, a gotowy do lotu waży niecałe 473 kg. Jednocześnie jest dość duży: jego rozpiętość skrzydeł wynosi ponad 10 m, a długość 6,5 m.

Ta konstrukcja uzyskała rekord prędkości lotu wśród samolotów ultralekkich. Rozwija prędkość maksymalną rzędu 302 km/h, a jest napędzany jednostką o mocy 100 KM lub 80 KM. Dwumiejscowa maszyna ma możliwość demontażu skrzydeł. Nowy kosztuje blisko ponad 250 tysięcy, a używana maszyna to wydatek rzędu 200 tysięcy, ponieważ to stosunkowo nowa konstrukcja.

 

Dova DV 1 Skylark

Ten czeski dwumiejscowy samolot ultralekki jest jedną z ładniejszych konstrukcji. Dolnopłat o masie własnej 275 kg, rozwija prędkość maksymalną 240 km/h. Do startu waży łącznie 450 kg. Samolot może być wyposażony w jednostkę o mocy od 80 KM do 115 KM. Maszyna nie jest duża, rozpiętość jej skrzydeł to niewiele ponad 8 m, a długość to 6,6 m. Szklana kabina i winglety sprawiają, że samolot jest nie tylko praktyczny, ale i ciekawy pod względem estetycznym. Cena tej maszyny oscyluje wokół 50 tysięcy.

Wybór samolotu ultralekkiego nie jest wcale łatwy. Na rynku, oprócz takich konstrukcji są również pomniejszone wersje historycznych maszyn, np. Messerschmitt UL, czy lekka wersja popularnego samolotu Piper Cub. Dlatego warto określić do czego będzie nam potrzebny samolot i określić budżet. Najlepiej też poprosić o radę pilota, który latał maszynami, nad kupnem których się zastanawiamy.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27969 )
Array ( [docId] => 27969 )