Zawody lotnicze na świecie

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 12-05-2012 r.

Zawody lotnicze to prawdziwy sprawdzian umiejętności dla pilotów, a także test wytrzymałości ich maszyn. Dla publiczności zawody lotnicze to wspaniałe powietrzne igrzyska. Wybierając się na zawody lotnicze warto wybrać te o największej renomie i tradycji. Warto też przejrzeć listę startową uczestników. Gdzie znajdziemy największe sławy lotnictwa, a emocji na pewno nie zabraknie?

Red Bull Air Race

To z pewnością najbardziej popularne i lubiane przez publiczność zawody lotnicze. Organizowane są dopiero od 2003 roku. Ten wyścig zawsze przyciąga tłumy fanów lotnictwa i umiejętności osób sterujących maszynami. Polegają one na jak najszybszym przebyciu wyznaczonej trasy o długości ok. 5 km. Dodatkowo, piloci muszą pokonać w międzyczasie wykonać kilka ewolucji. Często jest to przelot przez blisko siebie ustawione bramki lub pod jakąś konstrukcją, np. mostem. Określone bramki należy pokonywać w ustalony sposób, np. bokiem.

O tytuł najlepszego pilota rywalizuje ze sobą w końcowym stadium zawodów 8 pilotów. Maszyny, na których najczęściej lata się w tych wyścigach to Extra 300 i Zivko Edge 540. Red Bull Air Race, jako jedne z nielicznych zawodów lotniczych, są często transmitowane przez telewizyjne stacje sportowe, dzięki czemu nie trzeba specjalnie jechać na drugi koniec świata, żeby oglądać zmagania pilotów.

Mistrzostwa Świata w lataniu precyzyjnym i rajdowym

To zawody o długiej tradycji. Nie cieszą się tak dużą popularnością, jak Air Bull Air Race, ale wymagają od pilotów innych umiejętności. Organizowane są przez Międzynarodową Federację Lotniczą. W lataniu precyzyjnym największe znaczenie ma precyzja nawigacji oraz celność lądowania. Samoloty i ich piloci przebywają wyznaczoną trasę, a następnie muszą ściśle oznakowanym miejscu. Podczas konkurencji można posługiwać się mapą i lata się w pojedynkę.

 

W lataniu rajdowym z kolei lata się w dwuosobowych zespołach. Najpierw zawodnicy muszą sobie wyznaczyć odpowiednie trasy i pokonać je w wyznaczonym czasie, lądując przy tym w określonym miejscu. Polacy mają w tej konkurencji duże dokonania. Zawody latania precyzyjnego i rajdowego nie są widowiskowe, ale z pewnością obfitują w znane osobistości ze świata lotnictwa i dają możliwość oglądania precyzji i opanowania podczas pilotażu.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27999 )
Array ( [docId] => 27999 )