Český Krumlov – małe, średniowieczne miasteczko

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 19-07-2012 r.

Położony nad Wełtawą Český Krumlov to piękne czeskie miasto. Szczyci się średniowieczną zabudową centrum miasta. Odbywają się w nim liczne festiwale, m.in. Festiwal Pięciopłatkowej Róży czy Festiwal Muzyki Kameralnej. Miasto to ma niesamowity klimat, który warto poczuć.

Zamek Český Krumlov

Symbolem miasta jest wnoszący się nad Wełtawą zamek, do którego prowadzą kamienne bramy. Budowla ta obecnie prezentuje styl gotycki i renesansowy z elementami barokowymi. Zamek zachwyca nie tylko samym swym ogromem. Pełna przepychu kaplica z błękitno-różowego marmuru, pełna ozdób sala balowa i wiele innych komnat robią na zwiedzających jeszcze większe wrażenie.

Jednak to, co w krumlowskim zamku cieszy się największym powodzeniem i o czym nie można zapomnieć, zwiedzając go, to niedźwiedzie trzymane od XVI wieku w zamkowej fosie. Nogę koniecznie trzeba postawić także na kolorowej wieży zamkowej z piękną galerią widokową.

Warto także zobaczyć XVIII-wieczny rokokowy teatr. To jeden z cenniejszych teatrów na całym świecie, bowiem zachowało się w nim wiele różnych dekoracji, kostiumów i urządzeń scenicznych.

Muzeum Egona Schielego

Koniecznie trzeba przejść ulicą Siroka, na której znajduje się muzeum Egona Schielego. Można obejrzeć w nim ponad 200 dzieł tego wybitnego malarza. Muzeum to mieści się w budynku dawnego miejskiego browaru z 1605 roku.

Inne atrakcje Czeskiego Krumlova

W Krumlovie znajdziemy również inne zabytki, takie jak gotycki kościół św. Wita, którego budowę rozpoczęto na początku XV wieku, Mariánský Sloup s Kašnou czyli słup maryjny ze studnią, będący symbolem wdzięczności za ustąpienie zarazy, dawny kościół św. Jošta ze szpitalem, w którym obecnie mieści się między innymi Muzeum Marionetek.

Za bazę noclegową można przyjąć hotel, znajdujący się w dawnym Kolegium Jezuickim. Jest on tu od 1889 roku.

Zwiedzanie Krumlova najlepiej zakończyć relaksującym spacerem po jednej z najpiękniejszych uliczek tego miasta – Zamecké Schody.

Festiwal Pięciolistnej Róży

Krumlov to także miasto o bogatym życiu kulturowym. Jednym z najbardziej znanych uroczystości, jakie mają tu miejsce, jest Festiwal Pięciolistnej Róży. Trwa trzy dni i odbywa się zawsze w czerwcu na Starym Mieście i w zamku. Atrakcjami festiwalu są m.in. walki na miecze oraz koncerty dawnej muzyki z tańcami. Charakterystyczny dla tej uroczystości jest strój mieszkańców, którzy ubierają szaty przedstawiające epoki renesansową i barokową.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28837 )
Array ( [docId] => 28837 )