Akrotíri – wspaniałości minojskiej cywilizacji na wyspie Thíra

Kategoria: Miasta
Autor: Omelczuk Maria
Data: 23-07-2012 r.

Pisałam już o trekkingowych trasach na należącej do archipelagu Santoríni, położonej w jego środku, Néa Kaméni. Jednakże wulkaniczne szlaki to nie jedyna atrakcja południowych Cyklad. Na wschodniej, największej Thírze znajdują się bowiem wspaniałe ruiny starożytnego miasta Akrotíri. Doskonale zachowane dzięki szybko zastygłej magmie, ochrzczone zostały mianem „Pompejów Morza Egejskiego”.

Położony na południowym krańcu wyspy port założyli około 3200 r. p.n.e. Minojczycy, którzy przybyli na te tereny z Krety. Dogodne położenie strategiczne oraz żyzne, rolnicze tereny sprawiły, że w drugim tysiącleciu p.n.e. gród przeżywał swój złoty okres, stając się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych i kulturowych cywilizacji minojskiej.

Katastrofa nastąpiła około 1500 r. p.n.e., wraz z wybuchem wulkanu, który totalnie zniszczył miasto, przykrywając je 20-metrowym pokładem lawy, popiołu, bazaltów i pumeksu. Na szczęście przezorni mieszkańcy Akrotíri, których ostrzegła seria wcześniejszych, niewielkich trzęsień ziemi, zdążyli uciec z miasta. Nie wiadomo czy znaleźli oni schronienie w jakimś innym miejscu na wyspie, czy też wydostali się z niej na statkach. Fakt faktem - na Santoríni nie znaleziono żadnych zwęglonych ciał.

Wspaniale zachowały się za to domy mieszkalne, budynki sakralne, okazała agora oraz interesujące przedmioty codziennego użytku, zwłaszcza te związane z rytualnymi obrządkami religijnymi: rhytony do picia wina, kolorowe amfory i urny, a także stoły ofiarne o wydłużonym kształcie.

Największy podziw budzą jednak piękne freski, które zdobiły nie tylko ściany budowli sakralnych, ale również zwykłych domów mieszkalnych. Ich tematyka bardzo pomogła archeologom w identyfikacji poszczególnych pomieszczeń i ustaleniu ich przeznaczenia. Wielokrotnie pojawiającym się motywem są morskie zwierzęta (zwłaszcza delfiny) oraz kwiaty krokusów.

 

Ślady złocistożółtego szafranu otrzymywanego z tych kwiatów odnaleziono w największej budowli Akrotíri – „Xesté 3”. Prawdopodobnie znajdowała się tam łaźnia dla kobiet i miejsce, gdzie kapłanki przeprowadzały swoje inicjacje. Dobroczynne właściwości szafranu były bowiem znane już w starożytności – otrzymywany z pręcików krokusów proszek używany był nie tylko do celów kulinarnych i jako barwnik, ale również jako remedium na kobiece dolegliwości.

Niestety spora część tych fresków została wywieziona z Santoríni i obecnie jest eksponowana w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28845 )
Array ( [docId] => 28845 )