Asyż – miasto św. Franciszka

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 18-07-2012 r.

To jedno z piękniejszych miast we Włoszech, ściśle związane z chrześcijaństwem. To właśnie ulicami tego miasta przechadzał się św. Franciszek. Jemu też poświęconych jest wiele miejsc w Asyżu. Zobaczmy, gdzie warto wybrać się będąc w mieście św. Franciszka

Bazylika św. Franciszka

Zwiedzanie zacznijmy oczywiście od wzniesionej na Wzgórzu Rajskim Bazyliki św. Franciszka. Jej budowę rozpoczęto w 1228 roku, dzień po kanonizacji Franciszka. Warto obejrzeć zdobiące bazylikę freski autorstwa Lorenzettiego, Cimabuego i Simone Martiniego – malarzy włoskich. W nawie głównej, choć częściowo zniszczone, przedstawiają sceny z życia św. Franciszka oraz sceny Męki Chrystusa.

W bazylice mieści się także wiele kaplic: kaplica św. Marcina, św. Stanisława Szczepanowskiego, św. Mikołaja z Bari, św. Jana Chrzciciela, św. Szczepana i św. Antoniego. W jednej z nich znajdziemy pamiątki po św. Franciszku. Należą do nich m.in. habit z kapturem świętego oraz autograf błogosławieństwa dla brata Leona. W bazylice znajduje się także sam grób świętego.

Katedra św. Rufina

XII-wieczna romańska katedra św. Rufina jest natomiast miejscem, gdzie św. Franciszek po raz pierwszy wygłosił kazanie. Przy głównym wejściu do katedry znajdują się figury św. Klary i św. Franciszka. Idąc dalej możemy obserwować lewy portal, przedstawiający dwa lwy, prawy - dwa ptaki. W środkowym zaś mieści się płaskorzeźba, przedstawiająca scenę z tronującym Chrystusem i Matką Bożą pielęgnującą św. Rufina. W głównym ołtarzu pochowany jest patron kościoła - św. Rufin. W tej sakralnej budowli zachowała się także chrzcielnica, w której został ochrzczony św. Franciszek.

Do katedry przylega zdobiona freskami barokowa Kaplica Najświętszego Sakramentu, a obok niej mieści się dzwonnica z zegarem.

Bazylika św. Klary

Innym zabytkiem godnym zobaczenia jest gotycka bazylika św. Klary, powstała w XIII-wieku. W jej krypcie została pochowana św. Klara. Na uwagę zasługują tu XIII i XIV-wieczne freski, przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu oraz sceny z życia św. Klary.

Do budowli tej przylegają dwie kaplice: zdobiona freskami Giotta Kaplica Najświętszego Sakramentu oraz Kaplica Ukrzyżowania, której najcenniejszą rzeczą jest XII-wieczny krucyfiks.

Klasztor św. Damiana

Idąc dalej śladem świątyń, zajrzyjmy do klasztoru św. Damiana. Został on zbudowany na przełomie VI i VII wieku. Jest to miejsce, w którym z krzyża przemówił do Franciszka sam Chrystus, dlatego też znajdziemy tutaj kopię tego krucyfiksu. Bogactwem tego małego klasztoru są tez freski, które prezentują św. Damiana i Matkę Boską z Dzieciątkiem, oraz XVI-wieczny drewniany chór.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28835 )
Array ( [docId] => 28835 )