Barcelona

Kategoria: Miasta
Autor: Michałek-Jurkowska Katarzyna
Data: 11-04-2012 r.

Jeżeli ktoś chciałby oderwać się od szarej, „pozimowej” rzeczywistości, powinien odwiedzić Barcelonę, która w opinii wielu osób, jest jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie. To miasto, które zachwyca swoim urokiem, kolorami, licznymi zabytkami, łączy w sobie kulturę, rozrywkę i wszechobecną magię, która sprawia, że gdy już raz je pokochamy, zawsze będziemy tu wracać.

Barcelona nieodzownie kojarzy się z postacią genialnego, katalońskiego architekta – Antonio Gaudiego, którego dzieła nadają miastu niepowtarzalny, bajkowy charakter.

Bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Barcelony jest kościół Świętej Rodziny - Sagrada Familia. To zachwycające rozmachem i formą - przypominającą kopiec termitów, jedno z najważniejszych i najbardziej znanych, choć dotąd nie ukończone, dzieło Gaudiego. Jego budowa rozpoczęła się w 1882 roku i trwa do chwili obecnej. Przewiduje się, że zakończenie budowy nastąpi w roku 2026, w setną rocznicę śmierci Gaudiego.

Kolejnym dziełem Gaudiego, którego podczas zwiedzania Barcelony nie można pominąć jest Parque Güell. Podmiejskie, luksusowe, zielone osiedle tworzone z myślą o najbogatszych mieszkańcach Barcelony okazało się fiaskiem i nie znalazło zainteresowania wśród ówczesnej ludności. Władze miejskie przekształciły teren w park miejski, który stał się jednym z najczęściej odwiedzanym miejsc w Barcelonie. Z dzieł Gaudiego zachowały się wejście, dwa okazałe domy, wspaniały taras oraz kilka kilometrów ścieżek.

Główną ulicą Barcelony jest szeroki, prawie dwukilometrowy bulwar prowadzący od centralnego placu miasta (Plaza de Catalunya) aż do portu, przy którym znajduje się zwrócony ku morzu pomnik Krzysztofa Kolumba. To miejsce, wypełnione niezliczoną ilością straganów z kwiatami, książkami i pamiątkami, tętni życiem w dzień i w nocy. W środkowej części znajduje się największy w Barcelonie targ miejski, na którym można kupić dosłownie wszystko: począwszy od świeżego mięsa i ryb, a skończywszy na owocach morza, wśród których sprzedawane są świeże homary, kraby i langusty.

 

Jedną z najstarszych i jednocześnie najbardziej urokliwych części Barcelony jest bez wątpienia dzielnica gotycka (Barrio Gótico). W labiryncie wąskich uliczek, z których część przechodzi w niewielkie, wyglądające jak wyjęte z filmu place, znajduje się wiele maleńkich sklepików oraz zabytkowych budynków, z których większość pochodzi z XIV i XV wieku.

A ponieważ nie samym zwiedzaniem człowiek żyje – osoby interesujące się modą mogą odbyć spacer wzdłuż ulicy Passeige de Gràcia będącej częścią pasażu handlowego o długości prawie 5 kilometrów.

I na koniec miejsce, które powinien odwiedzić każdy mężczyzna, a przynajmniej każdy prawdziwy fan piłki nożnej – Camp Nou, jeden z największych stadionów piłkarskich na świecie. Oprócz monumentalnego stadionu, który jest w stanie pomieścić prawie 100.000 widzów i któremu UEFA przyznała pięć gwiazdek, wartym odwiedzenia jest także muzeum drużyny FC Barcelona, które jest miejscem pielgrzymek fanów piłki nożnej z całego świata.

Michałek-Jurkowska Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28803 )
Array ( [docId] => 28803 )