Berno – miasto Einsteina

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 18-07-2012 r.

Jest czwartym co do wielkości miastem Szwajcarii. O unikatowości tego miasta decyduje głównie jego zabytkowe średniowieczne centrum, wpisane na listę UNESCO. Berno zaskakuje różnorodnością miejsc, które warto zobaczyć. Muzea, ogrody, zabytkowe budowle – to wszystko znajduje się w zasięgu naszej ręki.

Muzeum Sztuk Pięknych

Muzeum Sztuk Pięknych nad Hodlerstrasse to bogaty zbiór dzieł światowej sławy artystów, m.in. włoskich, hiszpańskich oraz szwajcarskich. Przedstawicielem włoskiego pędzla jest np. Fra Angelico, którego dziełem jest Madonna z Dzieciątkiem, szwajcarskiego - Ferdinand Hodler, zaś hiszpańskiego – uznany za jednego najwybitniejszych malarzy XX wieku Pablo Picasso.

W muzeum tym mieści się także bogata kolekcja dzieł Paula Klee. Bogata, bowiem obejmuje ponad 2000 eksponatów tego artysty! Można tu również obejrzeć prace takich malarzy jak: Paul Cézanne, Henri Matisse czy też Duccio di Buoninsegna.

Wieża Zegarowa

Dużą atrakcją miasta jest obecnie powstała w 1530 roku Wieża Zegarowa, będąca niegdyś częścią nieistniejącej już bramy miejskiej. Najciekawsze w tym obiekcie są ruchome elementy zegara. Warto stanąć przed wieżą 4 minuty przed wybiciem pełnej godziny i obserwować, jakie przedstawienie urządzą nam poruszające się figurki zegara.

Ogród Różany

Usytuowany nad brzegiem rzeki Aare Ogród Różany to zaś idealnie miejsce dla wielbicieli kwiatów. W ogrodzie tym rośnie ponad 200 rodzajów róż. Każdy kwiat jest piękny, zadbany i wyjątkowy.

Fontanna Wielkoluda

Warto także zobaczyć najpopularniejszą fontannę nazwaną Fontanną Wielkoluda. Przedstawia ona bowiem dość kontrowersyjną scenę: olbrzyma pożerającego małe dzieci. Znajduje się w ciągu XVI-wiecznych fontann przy ulicach Marktgasse i Kramgasse. Każda z nich oddalona jest od siebie o 150 metrów.

 

Dom Alberta Einsteina

Ci, którzy zgłębiają tajniki fizyki lub interesują się tą dziedziną, powinni wiedzieć, że Berno jest miastem genialnego fizyka Alberta Einsteina. To właśnie tu znajduje się jego dom mieszkalny, w którym stworzył teorię względności. Ta trzypiętrowa kamienica jest obecnie siedzibą muzeum Alberta Einsteina. W mieszkaniu naukowca, mieszczącym się na drugim piętrze, zachowało się w oryginalnym stanie nie tylko wiele przedmiotów, które wykorzystywał w pracy i które użytkował wraz z rodziną, ale także styl urządzenia mieszkania.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28834 )
Array ( [docId] => 28834 )