Białystok – stolica Podlasia

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 26-07-2012 r.

Białystok, pomimo że nie zalicza się do grona największych miast w Polsce, jest administracyjną stolicą Podlasia. Jest także siedzibą kilku uczelni wyższych oraz instytucji naukowo-badawczych. Zabytki architektury gotyckiej, renesansowej, barokowej oraz współczesnej przyciągają licznie turystów do tego leżącego nad Białą miasta.

Pałac Branickich

Barokowy Pałac Branickich to zespół pałacowo-parkowy, który stanowi jeden z najpiękniejszych pałaców tego typu w naszym kraju. Powstał pod koniec XVII wieku na fundamentach zamku z XVI wieku. Jego rozbudowa zaczęła się w 1728 roku i trwała 30 lat. Niestety oryginalne zabytkowe wnętrza wraz z teatrem dworskim zostały zlikwidowane przez zaborców.

Pozostały jednak okazała brama wieżowa, prezentująca styl barokowy, na której widnieje herb Branickich, piękny dziedziniec oraz często określany polskim Wersalem ogród francuski.

Obecnie pałac ten jest siedzibą Akademii Medycznej.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to ogromna neogotycka katedra, powstała w XIX wieku. Ołtarz główny katedry został wykonany z drewna. Ozdabiają go zarówno złocenia, liczne rzeźbienia, jak i pochodzący z XVIII wieku obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po obu stronach ołtarza stoją rzeźby św. Piotra i Pawła.

Na uwagę zasługuje także kaplica będąca sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. W jednym z ramion katedry mieści się XVII-wieczny kościół, w którym znajduje się sarkofag Branickich. Jego wyposażenie zaś stanowią barokowe ozdoby.

Cerkwie

Cennym zabytkiem Białegostoku jest XIX-wieczna, klasycystyczna cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy. Przechowywane są w niej relikwie kanonizowanego świętego prawosławnego Gabriela Zabłudowskiego. Do tego 40-metrowego budynku prowadzą cztery wejścia. Na uwagę zasługuje trzyrzędowy, drewniany ikonostas, na którym widnieją m.in. postacie Jezusa oaz Maryi.

Ponadto, w świątyni znajduje się wiele innych cennych ikon oraz fresków. Do najbardziej czczonych ikon należą ikony: św. Mikołaja oraz Matki Boskiej Białostockiej. Podziemia cerkwi kryją drugą świątynię św. Serafina z Sarowa.

Innymi interesującymi prawosławnymi świątyniami w Białymstoku są: największa cerkiew w Polsce – cerkiew Świętego Ducha, a także cerkiew Mądrości Bożej.

Pomniki

Na Rynku Kościuszki znajdują się pomniki trzech wybitnych Polaków: Józefa Piłsudskiego, papieża Jana Pawła II oraz księdza Jerzego Popiełuszki. Polecam ten białostocki deptak na odprężający spacer.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28853 )
Array ( [docId] => 28853 )