Biarritz, miasto surfingu i… czekolady

Kategoria: Miasta
Autor: Omelczuk Maria
Data: 24-06-2012 r.

To położone w regionie Pirenejów Atlantyckich, w północno-zachodniej Francji nadmorskie miasto oferuje mnóstwo turystycznych atrakcji tak dla miłośników niezobowiązującego leniuchowania na plaży, jak i dla amatorów bardziej aktywnego wypoczynku.

Fale rozbijające się o brzeg Zatoki Biskajskiej są znane i uwielbiane przez surferów, tym samym fani tego sportu ściągają do Biarritz z całego świata. Odstraszająca swą nazwą Plage des Fous (dosłownie Plaża Głupców) nie jest aż tak niebezpieczna jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka – można tutaj spokojnie popływać na desce oraz zakosztować morskich kąpieli. Amatorów ryzyka przyciąga raczej wznoszące się tuż przy plaży wielkie kasyno.

A wszystko zaczęło się od Napoleona III, który zapewniany przez lekarzy o terapeutycznych walorach tych stron, zdecydował się wybudować w nich swoją willę, do której przyjeżdżał razem ze swoją żoną, cesarzową Eugenią. XIX wiek to także czasy odwiedzin królowej Wiktorii, która zapoczątkowała swoistą modę na wypoczywanie w Biarritz. Później kurort ten odwiedzały inne koronowane głowy oraz gwiazdy kina, mody i polityki, m.in. Coco Chanel, Frank Sinatra, Charlie Chaplin i brytyjski król Edward VIII Windsor.

Biarritz to miasto baskijskie i nikogo nie dziwi fakt, iż sporo jego mieszkańców ma licznych krewnych w Ameryce Południowej. Ci zaś często odwiedzają swoje rodziny w tym francuskim porcie, tak że hiszpański język można usłyszeć prawie na każdym rogu. Wpływ latynoamerykańskiej kultury jest tu szczególnie widoczny zwłaszcza na przełomie września i października, kiedy to odbywa się słynny festiwal kina i sztuki (Festival Biarritz Amérique Latine).

 

Kiedy zgłodniejecie po wielogodzinnym surfingu, wybierzcie się do muzeum słynnego maître chocolatier – Serge’a Couzigou. W Musée du Chocolat nie tylko będziecie mogli obejrzeć jego rekordowy dzwon wielkanocny (podobno jest to największa jadalna rzeźba świata) oraz inne plastyczne dzieła wykonane z czekolady, ale również degustować te kakaowe łakocie. Znajduje się tam też ciekawa ekspozycja urządzeń służących do produkcji czekoladowych wyrobów. Spalone nad morzem kalorie z łatwością uzupełnicie odwiedzając czekoladowy sklepik przy muzeum.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28820 )
Array ( [docId] => 28820 )