Canberra – czy może być celem podróży

Kategoria: Miasta
Autor: Szulborska Alicja
Data: 05-06-2012 r.

Canberra to specyficzne miasto jak na stolicę państwa. Ciche, spokojne, zielone. Nie ma też połączeń lotniczych z innymi państwami. A jednak każdego roku przyjeżdża tutaj około pół miliona turystów. Czy warto odwiedzić stolicę Australii?

Od 1927 roku Canberra to stolica Australii. Położona jest w stanie Nowa Południowa Walia, w południo-wschodniej części kontynentu, w Alpach Australijskich nad rzeką Molonglo. W języku aborygenów Canberra oznacza miejsce spotkań.

Choć małomiasteczkowy klimat powoduje, że złośliwi Canberrę nazywają wioską, zaletą tego miasta jest to, że stanowi idealne miejsce dla osób, które poszukują odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku.

Warto zobaczyć

Jednym z ważnych zabytków Canberry jest neogotycka katedra św. Krzysztofa. Gmach Parlamentu znajduje się na wzgórzu Capitol. Warto zajrzeć do National Museum of Australia oraz do National Galery of Australia - to miejsca obowiązkowe dla osób zainteresowanych kulturą i sztuką dawnej Australii, Azji i Oceanii oraz sztuką współczesną z tego regionu.

W samym centrum miasta znajduje się Jezioro Griffina. Jego nazwa pochodzi od Waltera Burley’a Griffina – amerykańskiego architekta, który stworzył projekt miasta wybudowanego w latach 1913-1927. W pobliżu jeziora znajduje się Australian War Memorial (Mauzoleum Pamięci Narodowej), które składa się z 3 części: Sali Pamięci i muzeum oraz centrum badawczego.

Na zboczach Black Mountain położony jest ogród botaniczny. Na półwyspie Acton mieści się Oceanarium Muzeum Australii. Na terenie stolicy znajduje się także Canberra Space Center i Obserwatorium Astronomiczne Mount Stromlo (10 km od Canberry).

 

Jak dojechać

Stolica Australii oddalona jest od Sydney o ok.320 kma od Melbourne o ok.480 km. Pierwszym sposobem jest lot z jednej ze stolic stanowych, a drugim podróż samochodem lub autobusem.

Warto wiedzieć, że Canberra jest świetnym punktem wypadowym w Góry Śnieżne.

Szulborska Alicja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28811 )
Array ( [docId] => 28811 )