Cannes i Îles de Lérins, czyli filmowe plażowanie czas zacząć!

Kategoria: Miasta
Autor: Omelczuk Maria
Data: 29-06-2012 r.

Organizatorzy odbywającego się od 1946 r. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Festival International du Film) bardzo dobrze wiedzieli co robią. Jeśli filmy okazałyby się tak nudne, że na sali kinowej widzowie nie mogliby opanować ziewania, zawsze istnieje wyjście awaryjne. Można przecież wyjść i iść na plażę!

Wielka popularność Riwiery Francuskiej zaczęła się właściwie dopiero w połowie XX w., wraz ze wzrostem masowej turystyki wypoczynkowej. Co prawda królewskie i książęce rody, pragnące uciec przed nieprzyjemną zimą na północy Europy, przybywały w te strony już w XIX w., jednak dopiero odbywający się cyklicznie kinematograficzny festiwal w Cannes na dobre zaczął przyciągać zarówno miłośników plażowania, jak i fanów dobrych filmów oraz łowców autografów.

Najsłynniejszy, przedstawiany na większości pocztówek fragment Cannes to wysadzana wysokimi palmami „promenada krzyżyka” (Promenade de la Croisette albo Boulevard de la Croisette). Wiedzie ona wzdłuż morza od wschodniego cypla, na którym wybudowano wielkie kasyno Palm Beach, na zachód aż do festiwalowego pałacu (Palais du Festival).

Elegancka i szykowna, z kolorowymi klombami kwiatów, stylizowanymi ławeczkami i latarniami, z przechadzającymi się nią wystrojonymi ludźmi wygląda jak z żurnala. I to właściwie cały jej urok, gdyż wstęp na znajdujące się przy niej plaże jest niestety płatny. Płatne jest również spacerowanie po Boulevard de la Croisette w stroju plażowym, chociaż jeszcze kilkadziesiąt lat temu było to tutaj czymś zupełnie normalnym i naturalnym.

Generalnie zatem do Cannes fajnie jest się wybrać, aby odwiedzić kultowe miejsca, jednak jeśli chcemy miło spędzić czas na plaży, wybierzmy raczej spokojniejsze, choć także oferujące liczne wakacyjne atrakcje Îles de Lérins, na które płynie się w zaledwie 15 minut z portu w filmowej stolicy Francji. Na jednej z wysp, Ste-Marguerite, w fortecy wybudowanej z polecenia kardynała Richelieu, miał ponoć być uwięziony Człowiek w Żelaznej Masce.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28827 )
Array ( [docId] => 28827 )