Chania – najpiękniejsze miasto na Krecie

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 07-08-2012 r.

Chania to miasto, które rzuca na turystów niezwykły czar. Nie bez powodu uznana jest za najpiękniejsze miasto Krety. Niezwykle kolorowe wąskie uliczki, bogata architektura i przesympatyczna atmosfera – to wszystko ciśnie na usta określenie „kraina z baśni”. Uwierzcie, że bez końca można spacerować zaułkami magicznej Chanii.

Latarnia morska

Symbolem Chanii jest kamienna latarnia morska, zaliczana do grona najstarszych latarni nad Morzem Śródziemnym. Stacjonuje w porcie już od XVI wieku. Osiąga wysokość 21 metrów, co przekłada się na jej 7-milowy zasięg. To właśnie ze znajdującego się u jej podnóża tarasu widokowego, możemy podziwiać naprawdę imponującą panoramę miasta, które wygląda szczególnie pięknie wieczorem. Oryginalny plener dla miasta tworzy sąsiedztwo Gór Białych.

Meczet Nadmorski

XVII-wieczny Meczet Nadmorski, zwany także Meczetem Janczarów to bardzo cenny obiekt na Krecie. Jest on bowiem najstarszą muzułmańską świątynią na tej największej greckiej wyspie. Ponadto, najdoskonalej prezentuje osmański renesans. Jego oryginalna nazwa brzmi: Kiotsouk Hassan Giali Tzamisi. Jest to okazałych rozmiarów budynek o jasnym kolorze, który wieńczy kilka kopuł. Meczet do dziś zmienił swoją funkcję. Obecnie jest on galerią sztuki.

Synagoga Etz Hayyim

Oczywiście nie można pominąć jedynej czynnej na Krecie, powstałej już w średniowieczu, synagogi Etz Hayyim.

Muzeum Nadmorskie

Muzeum Nadmorskie to także niebagatelna atrakcja Chanii. Mieści się ono w forcie Firkas, którego rola dawniej sprowadzała się do strzeżenia wejścia do portu. Nie obawiajcie się, że szukanie muzeum zajmie Wam dużo czasu. Jest szczególnie łatwo rozpoznawane przez turystów, ponieważ przed jego wejściem znajdują się ogromne kotwice. Po nich właśnie poznacie, że trafiliście do celu.

Muzeum to jest niezwykle atrakcyjne, ponieważ zgromadzono w nim niemal 2,5 tysiąca różnych przedmiotów o tematyce marynistycznej. Do ich grona należą m.in. urządzenia nawigacyjne, kolekcja muszli, obrazy i fotografie oraz modele statków, pochodzących z różnych okresów. Muzeum oczywiście nie mogło pominąć tematu wielkiej bitwy o Kretę. Poświęcono jej oddzielną wystawę.

Bizantyjskie Zbiory Chanii

Podążając śladem chanijskich kolekcji, warto także zobaczyć tzw. Bizantyjskie Zbiory Chanii, mieszczące się w dawnym kościele franciszkańskim. Faktem jest, że to nieduży zbiór przedmiotów, ale naprawdę warto się nim zainteresować. Prezentuje on m.in. kolekcję fantastycznych ikon, mozaik oraz biżuterii. Ponadto możemy w nim zobaczyć inskrypcje nagrobkowe.

Miejska Galeria Sztuki i Muzeum archeologiczne

Dzieła współczesnych twórców zaś prezentuje Miejska Galeria Sztuki. Inne muzeum - Muzeum archeologiczne, mieści się w XVI-wiecznym kościele San Francesco. Do grona jego skarbów zaliczają się zbiory ceramiki, posągi, złota biżuteria, mozaiki podłogowe oraz zabawki znalezione w grobie dziecka. Niezwykle cenny jest zbiór zwierząt kultowych pochodzący z IV-II w.p.n.e oraz płaskorzeźba Artemidy i Apollina.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28857 )
Array ( [docId] => 28857 )