Co jest wartego obejrzenia w Pekinie

Kategoria: Miasta
Autor: Szulborska Alicja
Data: 05-06-2012 r.

Stolica i jedno z miast wydzielonych Chińskiej Republiki Ludowej. Gospodarz Igrzysk Olimpijskich z 2008 roku. To tutaj znajduje się słynne Zakazane Miasto i Plac Tiananmen, miejsce protestów w latach 1919, 1976 i 1989.

W stolicy Chińskiej Republiki Ludowej jest wiele miejsc godnych uwagi. Poniżej lista miejsc, których nie powinno zabraknąć podczas pierwszych odwiedzin Pekinu.

Plac Tiananmen – Plac Niebiańskiego Spokoju

To jeden z największych placów na świecie. W centralnej części znajduje się mauzoleum Mao Zedonga. Mieści się tutaj także: Pomnik Bohaterów Ludowych, budynek Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych oraz Muzeum Chińskiej Rewolucji i Historii. Plac zamyka Brama Tiananmen, czyli Brama Niebiańskiego Spokoju, która stanowi także wejście do Zakazanego Miasta.

Zakazane Miasto

Nazywa się je także Pałacem Cesarskim i Muzeum Pałacowym. W przeszłości siedziba dynastii Qing i Ming. Przez stulecia miejsce to nie było dostępne dla większości ludzi. Północna część to tzw. Pałac Wewnętrzny. Najważniejsze zabytki to: Pałac Niebiańskiej Czystości, Pawilon Powodzenia, Pałac Ziemskiego Spokoju i Cesarski Ogród, w którego centrum wznosi się Pawilon Cesarskiego Spokoju. W południowej części mieści się natomiast tzw. Pałac Zewnętrzny. Główne atrakcje turystyczne to: Pawilon Najwyższej Harmonii, Pawilon Doskonałej Harmonii, Pawilon Zachodniej Harmonii.

Świątynia Nieba – najważniejsze miejsce sakralne w mieście

Kompleks składa się z trzech głównych grup budynków. Pierwszy to Pawilonu Modlitwy o Urodzaj – to symbol Pekinu. Budynek wzniesiono na planie koła, jest wysoki na 38 m. szeroki na 30 m. z charakterystycznych trójpoziomowym dachem, do którego nie użyto ani jednego gwoździa. Pozostałe dwa obiekty to Cesarskie Sklepienie Nieba i Okrągły Ołtarz.

Dawny Pałac Letni

Miejsce zniszczone podczas tzw. II wojny opiumowej, obecnie w stanie ruiny. Na 800 ha znajdowało się ponad 200 budynków tworząc zespół parkowo-pałacowy. Dopiero od 1988 roku otwarty dla zwiedzających. W jego skład wchodziły trzy ogrody: Ogród Doskonałości i Blasku, Ogród Wiecznej Wiosny i Wytworny Ogród Wiosenny.

Szulborska Alicja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28809 )
Array ( [docId] => 28809 )