Co warto zwiedzić w Szanghaju

Kategoria: Miasta
Autor: Szulborska Alicja
Data: 05-06-2012 r.

Szanghaj położony jest w południowej części delty najdłuższej rzeki Chin – Jangcy. W połowie XIX wieku był tylko małym portem rybackim. Na początku XX wieku stał się już największym portem chińskim. Obecnie należy do najszybciej rozwijających się metropolii. Nazywany jest Nowym Jorkiem Azji.

Metropolia

Szanghaj wśród innych chińskich miast wyróżnia Puxi – czyli historyczne centrum. Najczęściej odwiedzanym miejscem w tej części metropolii jest Zhong Shanlu, bardziej popularny pod nazwą bulwar Bundi. Można tam zobaczyć neoklasycystyczne budynki z początku XX wieku, które przypominają europejską zabudowę miejską.

Jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic, dawnym oknem wystawowym Szanghaju, obecnie będącym deptakiem handlowym, jest Nanjing-lu. Jest tutaj pełno sklepów. Najciekawszą architekturę posiada koncesja francuska – Frenchtown.

Warto zwrócić uwagę na ukrywające się w cieniu drapaczy chmur i gigantycznych domów handlowych małe, często rozpadające się, domki ulokowane w wąskich uliczkach.

Symbolem nowoczesnego Szanghaju jest finansowa dzielnica Lujiazui. Tam znajduje się wieża o nazwie Perła Wschodu (Dongfang Mingzhu), wieżowiec Jin Mao, który wraz z budynkiem Oriental Pearl Tower stanowi centrum odnowionej dzielnicy Pudong oraz Shanghai World Financial Center - czwarty z najwyższych wieżowców na świecie.

Co warto zobaczyć

Koniecznie należy się udać do klasycznych chińskich ogrodów Yu Yuan, założonych w XVI wieku przez rodzinę Pan. Na ich terenie znajdują się liczne mostki i stawy z rybkami oraz skalniaki. Kolejne ciekawe miejsca to herbaciarnia Wuxinting i Most Dziewięciu Zakrętów z epoki Ming z XVI wieku. W Szanghaju znajdują się liczne świątynie: taoistyczna Weng, Świątynia Bóstw Opiekuńczych Miasta (Cheng-huang Miao), klasztor Cingan, Świątynia Nefrytowego Buddy, wzniesiona w XIX wieku. Warto także zobaczyć pagodę Longhua oraz starą chińską dzielnicę handlową z krętymi uliczkami – Laojie.

Szulborska Alicja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28807 )
Array ( [docId] => 28807 )