Co zobaczyć w Brukseli

Kategoria: Miasta
Autor: Omelczuk Maria
Data: 11-04-2012 r.

Oczywiście trudno jest zwiedzić to piękne, kosmopolityczne miasto w 1 dzień, lecz jeśli dysponujemy naprawdę niewielką liczbą godzin, wówczas nasz plan zwiedzania warto ograniczyć do 5 głównych atrakcji z których słynie siedziba Unii Europejskiej.

Wielki Plac (Grand-Place) – od tego można zacząć wycieczkę po Brukseli. Jest to plac okolony szeregiem zabytkowych budynków, w większości z XV wieku, które reprezentują aż 4 style architektoniczne: gotyk, barok, klasycyzm i neogotyk. Miejsce to uważane jest przez znawców za jeden ze wspanialszych przykładów historycznego budownictwa na świecie, mimo iż na przestrzeni wieków wiele kamienic zostało przebudowanych. Jedyną zupełnie niezmienioną budowlą jest siedziba brukselskich władz miejskich, która wygląda zupełnie tak jak w dobie średniowiecza.

Z Pałacu Królewskiego (Grand-Palais) warto udać się spacerem przez Pasaż Św. Huberta (Galeries St-Hubert). Jest to wybudowany w 1847 r. pierwszy na świecie kompleks galerii handlowych.

Stamtąd zaś prosto do Katedry Św. Michała i Św. Guduli (Cathédrale Saints-Michel-et-Gudule), która jest perfekcyjnym połączeniem gotyku i renesansu. Z zewnątrz przypomina co prawda paryską Katedrę Notre-Dame, ale już wnętrze jest jedyne w swoim rodzaju – bardzo przestronne i, jak na średniowieczną budowlę sakralną, wyjątkowo jasne - głównie dzięki wspaniałym witrażom. Nic dziwnego, że została ona wybrana przez belgijską rodzinę królewską na miejsce ślubów i innych ważnych celebracji religijnych.

Manneken-Pis to mała fontanna przedstawiająca nagiego, siusiającego chłopca. Warto ją odwiedzić chociażby dla przyjrzenia się reakcji obserwujących ją ludzi.

 

Atomium zlokalizowane jest niestety poza historycznym centrum Brukseli, w Laeken. Jednak naprawdę warto przyjechać tu żółtą linią metra, by zobaczyć ten cud techniki, wybudowany na Wystawę EXPO w 1958 r. Wysiadając na stacji Heysel / Heizel (w Belgii nazwy zawsze podawane są w 2 językach: francuskim i flamandzkim) od razu spostrzeżemy wysoką na 103 metry statuę przedstawiającą model powiększonej 165 miliardów razy cząsteczki żelaza. 9 wykonanych z aluminium i stali kul-atomów połączonych jest rurami z wmontowanymi w środku ruchomymi schodami; wewnątrz zaś znajdują się m.in. restauracja, sale ekspozycyjne i taras widokowy. Autorowi Atomium, belgijskiemu inżynierowi André Waterkeynowi (1917-2005) doprawdy idealnie udało się oddać poprzez sztukę piękno nauki.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28798 )
Array ( [docId] => 28798 )