Co zwiedzić w Budapeszcie

Kategoria: Miasta
Autor: Szulborska Alicja
Data: 05-06-2012 r.

Budapeszt to jedna z największych metropolii w Europie Środkowej i jedna z najpiękniejszych stolic europejskich. Urokliwa strona budzińska, Dunaj, okoliczne góry, największy zespół zabytkowy Węgier na Wzgórzu Zamkowym. Wystarczy jeden dzień, żeby pokochać to miasto.

 

Obiekty UNESCO

Zwiedzanie Budapesztu polecam zacząć od miejsc, które znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyli Zamku Budańskiego, wybrzeża Dunaju i ulicy Andrássyego.

Na Wzgórzu Zamkowym znajduje się największy zespół zabytkowy Węgier – Dzielnica Zamkowa – położona na wysokości180 mn.p.m. Jest to dawne centrum miasta z 800-letnią historią. Piękną panoramę Budapesztu można podziwiać z Baszty Rybackiej lub okolic Galerii Narodowej. Znajduje się tu także Zamek Królewski – symbol nie tylko miasta, ale i Węgier.

 

 

Centrum Budapesztu

Kilka przystanków od Wzgórza Zamkowego leży Aquincum strzegące zabytków z czasów rzymskich. Jest to dawana stolica prowincji, której początki sięgają 19 roku n.e. Warto też udać się do oddalonego kilka minut od centrum znajduje się Park Rzeźb. Na jego terenie umieszczono gigantyczne rzeźby i fragmenty pomników z czasów komunizmu.

Każdego roku tłumy turystów odwiedzają Plac Trójcy Świętej, na którym znajduje się Kościół Macieja. Jest to jeden z budynków-symboli Budapesztu. Odbywają się tu często koncerty organowe. Koniecznie należy zwiedzić także synagogę przy ulicy Dohány oraz bazylikę św. Stefana.

Jeśli marzy się Wam z góry spojrzeć na Budapeszt, jako punkt obserwacyjny wybierzcie Górę Gellérta i tamtejszą Cytadelę. Stamtąd zobaczycie słynny Most Łańcuchowy, Parlament, Dzielnicę Zamkową, słowem najbardziej charakterystyczne zabytki stolicy Węgier.

 

 

Szulborska Alicja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28806 )
Array ( [docId] => 28806 )