Czy warto udać się w podróż do Melbourne

Kategoria: Miasta
Autor: Szulborska Alicja
Data: 05-06-2012 r.

Melbourne to dawna stolica i jedna z największych metropolii w Australii założona w 1835 roku. Dwukrotnie uznane przez „The Economist” za „najlepsze miasto do życia na świecie”. Gospodarz Igrzysk Olimpijskich z 1956 roku. To tutaj znajduje się najstarsza australijska stacja kolejowa Flinders Street.

Miasto wielu atrakcji

W centrum miasta, tzw. city warto zobaczyć dworzec kolejowy Flinders Street, stare więzienie Old Melbourne Gaol, gdzie stracono legendarnego banitę, określanego w Australii mianem bushranger, Neda Kelly’ego, budynek parlamentu stanowego, Victoria Market, który jest najstarszym bazarem w mieście. Warto wybrać się do Meyer Store, domu handlowego obejmującego kilka przecznic połączonych korytarzami poprowadzonymi nad ulicami.

Historyczne miejsca

Podczas wycieczki po Melbourne, wśród miejsc – symboli miasta, z pewnością nie powinno zabraknąć kilku najważniejszych. W Melbourne Museum, które jest jednym z największych muzeów na południowej półkuli, można zapoznać się z historią miasta i Australii. Budynek Wystawy Królewskiej w Ogrodach Carlton to jeden z najstarszych pawilonów wystawowych na świecie istniejących do dnia dzisiejszego. Od 2004 roku znajdujący się na liście dziedzictwa UNESCO.

Kościoły przy Collin Street – kongregacjonalny St. Michael’s Uniting Church i prezbiteriański Scot’s Church. Pierwszy zbudowany w stylu neoromańskim, a drugi neogotyckim.

Dzielnica Docklands to perfekcyjnie zrekonstruowane dawne tereny portowe w Melbourne. Obecnie centrum rozrywkowo-handlowe.

 

Z widokiem na miasto

Warto przejść się Promenadą w Southband, pospacerować uroczą Chapel Street lub wybrać się na przejażdżkę zabytkową linią kolei parowej Puffing Billy.

Piękny widok roztacza się z Eureka Tower. To 297- metrowy wieżowiec drugi, co do wielkości budynek na półkuli południowej oraz drugi najwyższy wieżowiec mieszkalny na świecie.

Szulborska Alicja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28812 )
Array ( [docId] => 28812 )