Dubrownik - perła Adriatyku

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 22-06-2012 r.

Dalmacja to niezwykle malownicze i pełne zabytków miejsce w pięknej Chorwacji. Olbrzymia różnorodność tej krainy sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dalmacja - oprócz miast o bogatej historii - oferuje wspaniałe tereny w Górach Dynarskich, np. szlaki Parku Narodowego Paklenica czy wodospad i trasy piesze w Parku Narodowym Krka.

Na największą uwagę zaś zasługuje Dubrownik, który jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie. Zawdzięcza to nie tylko wspaniałym zabytkom, ale również malowniczemu położeniu między wzgórzami a morzem. Jest głównym ośrodkiem turystycznym śródziemnomorskiej Dalmacji, który przyciąga co roku rzesze turystów. Decydując się na wakacje w Chorwacji, nie możemy pominąć perły Adriatyku. A oto co warto zobaczyć!

Niemal cała z kamienia starówka i położone w jej obrębie kościoły są najbardziej zachwycającą częścią miasta. Do najpiękniejszych budowli sakralnych należą: katedra Wniebowzięcia NMP ze skarbcem, w którym znajdują się m. in. relikwie św. Błażeja – patrona miasta, XIV-wieczny kościół Franciszkanów z portalem z pietą z XV wieku i najstarszą działającą apteką na dziedzińcu oraz kościół św. Błażeja z figurą świętego, trzymającego w dłoni makietę miasta. Przy wejściu na starówkę znajduje się Wielka Fontanna Onufrego z 16 maszkaronami, z których tryska woda. Podobno każdy, kto chciałby, aby spełniło się jego życzenie, powinien napić się wody ze wszystkich 16 ust.

Na uwagę zasługują także okazałe budowle świeckie, jak na przykład: gotycko-renesansowy pałac Sponza, w którym dawniej mieściły się mennica, urząd celny oraz urząd miar i wag, oraz pałac Rektorów – obecne muzeum miejskie.

XV-wieczna kolumna Orlanda miała duże znaczenie dla mieszkańców. Długość łokcia rycerza służyła jako wzorcowa miara długości, a na co dzień wykorzystywano Orlanda jako pręgierz dla ukarania osób, którym udowodniono łapownictwo. Między pałacem Sponza a kolumną Orlanda znajduje się 31-metrowa wieża z XV-wiecznym zegarem wskazującym nie tylko godziny, ale i fazy księżyca.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28818 )
Array ( [docId] => 28818 )