Edynburg - New Town

Kategoria: Miasta
Autor: Omelczuk Maria
Data: 07-06-2012 r.

Drugą charakterystyczną częścią Edynburga jest New Town, położona na północ od Princes Street. Decyzję o jej budowie podjęto pod koniec XVIII w., mając za cel polepszenie jakości życia, która w ogromnej ilości ówczesnych mieszkań pozostawiała wiele do życzenia.

W Edynburgu panowało przeludnienie, a wiele domów wyglądało jak z epoki wczesnego średniowiecza (charakteryzowało się też podobnymi warunkami higienicznymi). Za ojca tego poważnego przedsięwzięcia uważa się lorda George’a Drummonda, który w 1766 r. przeforsował swój pomysł w Radzie Miejskiej, która zorganizowała konkurs na najlepszy projekt urbanistyczny nowej dzielnicy, następnie zaś obiecała sfinansować wszystkie koszty jej budowy. Wygrał młody, 21-letni architekt James Craig, który przedstawił doskonały w swej prostocie plan prostokątnego osiedla – przejrzysty i logiczny, wręcz skrojony na miarę idei oświecenia.

Osią New Town stała się George Street, nazwana tak na cześć ówczesnego króla George’a III, która od zachodu wychodzi na Charlotte Square, wokół którego na przełomie XVIII i XIX w. wzniesione zostały domostwa dla najbogatszych kupców.

Do innych atrakcji tej części Edynburga można zaliczyć ogrody Princes Street Gardens, z których rozpościera się cudowny widok na Stare Miasto i na zamek oraz dom georgiański (The Georgian House), gdzie oryginalny wystrój wnętrza cieszy oko nie tylko miłośników antyków.

Na północno-zachodnim krańcu Nowego Miasta zieleni się Water of Leith – wąwóz z płynącą w nim rzeką, wzdłuż której ciągną się tereny idealne do spacerów, biegania czy jazdy na rowerze.

Z początkiem XIX w. sporo zamożniejszych obywateli miasta opuściło Old Town i przeniosło się do nowej dzielnicy, gdzie dzięki skwerom i małym parkom powietrze było czystsze. Co prawda w XX w. Stare Miasto zostało poddane ogólnej renowacji i przekształcone w urokliwy zakątek z licznymi ulicami wydzielonymi tylko dla pieszych, jednak wspomnienie o brudzie i chorobach okazało się silniejsze – tym samym, na rynku nieruchomości jako najbardziej prestiżową dzielnicę w Edynburgu nadal wskazuje się New Town.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28815 )
Array ( [docId] => 28815 )