Giżycko – co oferuje stolica Mazur

Kategoria: Miasta
Autor: Giruć Katarzyna
Data: 11-07-2012 r.

Mazury to miejsce uwielbiane przez mieszkańców całej Polski. Rokrocznie coraz więcej osób decyduje się spędzić wakacje w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Tymczasem ten nasz skarb nie tylko w Polsce cieszy się popularnością i uznaniem. W 2011 r. Mazurskie Jeziora były jedynym polskim kandydatem światowego konkursu na „7 nowych cudów natury”. Poznajmy stolicę żeglarstwa w Polsce - Giżycko.

Mazury znajdują się w północno-wschodniej Polsce; obejmują Pojezierze Mazurskie i Pojezierze Iławskie; należą do województwa warmińsko-mazurskiego. Ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza wśród żeglarzy z całej Polski.

Za stolicę żeglarstwa w Polsce uznaje się Giżycko. Miasto to jest jednym z głównym portów na szlakach Wielkich Jezior Mazurskich. Położone jest pomiędzy Jeziorami Kisajno i Niegocin. Należy do województwa suwalskiego.

W okolicy Giżycka znajduje się, największa w Polsce, liczba jezior: Niegocin (trzeci pod względem rozmiarów akwen w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich), Kisajno, Tajty, Popówka Duża, Popówka Mała, Wojsak, Duże Wilkasy, Małe Wilkasy, Boczne, Niałk, Grajewo, Rudzkie, Upałckie, Kąpskie, Fryd, Skarż Wielki i Mały, Kruklin (jezioro typu leszczowego - według rybackiej klasyfikacji jezior).

Oprócz przepięknych jezior, niewątpliwą atrakcją dla żeglarzy jest Twierdza Boyen z XIX w. – miejsce licznych koncertów żeglarskich. Twierdzę o kształcie gwiazdy zbudowano w latach 1844-1856 na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV. Położona jest pomiędzy dwoma dużymi jeziorami mazurskimi – Kisajno i Niegocin.

 

Giżycko to również liczne porty żeglarskie m.in.: Almatur (Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej), COS (Centralny Ośrodek Sportu), Ośrodek Żeglarski LOK, Przystań Sailor w Pięknej Górze oraz Port Tajty – Wilkasy nad jeziorem Tajty (port chętnie wybierany przez młodych ludzi ze względu na stacjonowanie tam studenckich obozów żeglarskich oraz znajdujący się w porcie ośrodek Akademickiego Związku Sportowego - AZS).

Wybierasz się na mazurski rejs? Zacumuj się w Giżycku!

Giruć Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28833 )
Array ( [docId] => 28833 )