Gotyk Torunia

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 26-06-2012 r.

Toruń to miasto narodzin i dzieciństwa Mikołaja Kopernika. Jego pomnik, uroczyście odsłoniony 25 października 1853 roku, znajduje się przed ratuszem staromiejskim. Najsłynniejszym zaś produktem wytwarzanym w Toruniu są pierniki toruńskie. Żaden z gości nie może opuścić miasta bez piernika w torbie. Co warto zobaczyć w mieście, którego architektura określana jest mianem „gotyk na dotyk”?

Ratusz Starego Miasta zbudowany został przez mistrza Andrzeja w latach 1391-1399. W latach 1602-1605 został gruntownie przebudowany. Dodano m.in. jedno piętro i narożne wieżyczki. Elewacja jest charakterystycznie podzielona smukłymi wnękami. Obecnie ratusz jest siedzibą Muzeum Okręgowego, które podzielone jest na sale. W Sali Sądowej znajduje się krucyfiks do składania przysięgi z ok. 1350 roku. Od końca XIV wieku do 1793 r. sala ta służyła miejskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

Kolejna Sala Mieszczańska zdobiona jest portretami zasłużonych toruńskich mieszczan i tarczami herbowymi rodzin patrycjuszowskich. Odbywały się tu uroczystości miejskie, wybory władz miejskich oraz podejmowano tu królów. Sala Królewska natomiast mieści poczet wizerunków królewskich. Drzwi i meble zdobione są intarsją z XVIII wieku. Od 1454 r. zamieszkiwali ją odwiedzający Toruń królowie polscy.

Kościół Najświętszej Maryi Panny, otoczony murowanym ogrodzeniem z XV wieku, został wzniesiony po 1351 roku. Wysokość jego wnętrza wynosi 27 metrów, u szczytu którego możemy podziwiać gwiaździste sklepienia prezbiterium z XIV wieku i późnobarokowy łuk tęczowy z rzeźbami grupy Ukrzyżowania. W powstałym za rządów luteranów mauzoleum znajduje się nagrobek królewny Anny Wazówny. Dębowe ławki z prezbiterium są jednym z najcenniejszych tego typu zabytków w Polsce.

Katedra Św. Janów była w średniowieczu kościołem parafialnym Starego Miasta, który budowany był od ok. 1270 roku i kilkakrotnie rozbudowywany. Charakterystyczna monumentalna wieża powstała w latach 1407-1433. W prezbiterium znajduje się fragment płyty nagrobkowej burmistrza Jana von Soest i jego żony, Małgorzaty.

 

W katedrze mieszczą się malowidła ścienne z Ukrzyżowania oraz z postaciami świętych Janów. Ołtarz główny zaś pochodzi z ok. 1502-1506 roku. Środkowa część późnogotyckiego tryptyku z ołtarza głównego przedstawia drewniane figury świętych: Wolfganga, Bartłomieja i Jakuba Starszego. W jednym z ołtarzy bocznych mieści się XV-wieczna rzeźba św. Marii Magdaleny unoszonej przez anioły.

Pałac Dąbskich zbudowany został w 1693 roku przez biskupa Stanisława Dąbskiego. Obecnie jest siedzibą Instytutu Artystyczno-Pedagogicznego Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28822 )
Array ( [docId] => 28822 )