Jak wypoczywa sycylijska mafia, czyli o urokach plaży w Mondello

Kategoria: Miasta
Autor: Omelczuk Maria
Data: 29-06-2012 r.

Mondello to najsłynniejsza plaża w rejonie Palermo, w północnej części Sycylii. Ta niegdyś niewielka rybacka wioska już w XIX w. rozrosła się do dosyć ekskluzywnego kurortu, które stało się ulubionym miejscem weekendowych wypadów sycylijskiej śmietanki towarzyskiej, a z czasem także i mafii. Na Sycylii, gdzie większość wybrzeża jest raczej skalista i kamienista, taki zakątek to prawdziwy rarytas!

Jej dogodne położenie – zaledwie pół godziny drogi autobusem ze Stazione Centrale – niestety sprawia, że Mondello bardzo często wręcz kipi tak od zagranicznych turystów, jak i od łaknących chwili wypoczynku Włochów. Nawet poza sezonem przy głównej, biegnącej wzdłuż morza promenadzie (zwanej po włosku La Passegiata) pełno jest otwartych do późnych godzin wieczornych: barów, dyskotek, klimatycznych restauracyjek czy też prostych, przenośnych stoisk z antipasti.

W sympatycznych trattoriach radzimy zamówić sałatkę z ośmiornicy (insalata con polpo bollito), cytrynowe krewetki (gamberetti al limone) albo przyrządzonego na różne sposoby miecznika (pesce spada). O powrót nie musimy się martwić – w lecie autobusy do Palermo jeżdżą przez całą noc.

Plaża jest bardzo malowniczo „wciśnięta” pomiędzy dwa wzgórza, które stromą skarpą schodzą do morza. Pierwsze z nich, Monte Gallo znajduje się w zachodniej części i jest ostoją dla unikatowych gatunków śródziemnomorskiej flory i fauny (Riserva Naturale Capo Gallo). Na drugim, Monte Pellegrino, wokół cudownego źródełka wybudowano w pierwszej połowie XVII w. kaplicę, potem zaś sanktuarium Santuario di Santa Rosalia.

 

Jeszcze jedną atrakcją w Mondello jest organizowany tutaj dwa razy do roku World Festival on the Beach, podczas którego, począwszy od 1985 r., w rytmach samby, salsy, reggae i innej plażowej muzyki odbywają się rozmaite konkursy sportów wodnych i siatkówki na piasku. Najbliższy termin w tym roku to pierwszy październikowy tydzień (1.10.–7.10.2012), kiedy na Sycylii jest jeszcze bardzo ciepło, a woda zachęca do morskich kąpieli.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28826 )
Array ( [docId] => 28826 )