Kijów – słowiańskie miasto kultury wschodniej

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 19-07-2012 r.

Kijów to miasto słynące ze starych cerkwi, których charakterystycznymi elementami są lśniące złotem kopuły. Stanowią one dorobek Słowian, będący fundamentem dawnej kultury wschodniej. Oprócz cerkwi, w stolicy Ukrainy, znajdują się liczne kościoły, muzea i pomniki. Wizytówką tego miasta jest Plac Niepodległości, na którym odbywają się różne uroczystości państwowe.

Sobór Mądrości Bożej

Zwiedzanie słowiańskiego miasta kultury wschodniej zacznijmy od najważniejszej, już od samego momentu powstania, świątyni w Kijowie – Soboru Mądrości Bożej. Jej powstanie datuje się na XI–XII wiek. Od XVII wieku do dziś prezentuje styl barokowy.

Swoje ślady w postaci barwnych fresków i mozaik ze złotymi elementami pozostawili we wnętrzu świątyni bizantyjscy i rosyjscy artyści. Przedstawiają one m.in. dwunastu apostołów oraz piętnastu męczenników. Najważniejszy z nich jest wizerunek Matki Boskiej „Modlącej się”. Dzieła te pochodzą z XI i XII wieku, a ich wartość nie omieszkało docenić UNESCO.

W świątyni zachował się także cenny grobowiec księcia Jarosława I Mądrego. Od zewnątrz zaś splendoru dodaje świątyni kilkanaście zieleniono-złotych kopuł. Obecnie w soborze mieści się muzeum państwowe i co więcej, nie są w nim odprawiane nabożeństwa.

Prawosławny kościół Peczerska Ławra

Przyjrzyjmy się teraz słynnemu prawosławnemu kościołowi Peczerska Ławra. Cechą charakterystyczną tej świątyni są liczne wieżyczki oraz freski, ozdabiające jej zewnętrzne ściany.

Wyróżniamy podział ławry na dolną i górną ławrę. Ławra Górna jest w większości zajmowana przez muzea i sale wystawowe. Znajduje się w niej m.in. drukarnia z XVII wieku, Wielka Dzwonnica z XVIII wieku oraz liczne cerkwie. Ławra Dolna zaś składa się z tzw. Bliskich i Dalekich Pieczar, w których mieści się wiele cerkwi, np. Narodzenia Pańskiego czy Ofiarowania Pańskiego, oraz Kijowska Akademia Duchowna wraz z seminarium duchownym.

 

Podziemia Ławry, w niezliczonych korytarzach, kryją grobowce m.in. hetmana wielkiego litewskiego Konstantego Ostrogskiego, fundatora świątyni Teodozjusza Pieczerskiego oraz głowę wielkiego księcia kijowskiego Włodzimierza I Wielkiego.

Kościół św. Mikołaja

Na uwagę zasługuje także neogotycki kościół św. Mikołaja, pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. Dwie ponad sześćdziesięciometrowe wieże są wizytówką świątyni z zewnątrz. W środku zaś ozdobę stanowią marmurowe figury oraz witraże okienne, przedstawiające np. sceny Chrztu i Zmartwychwstania. W kościele św. Mikołaja odbywają się obecnie liczne koncerty muzyki organowej.

Inne zabytki Kijowa

Warto także zobaczyć kościół św. Aleksandra z pierwszej połowy XIX wieku, średniowieczną bramę wjazdową zwaną Złotą Bramą oraz barokową cerkiew św. Andrzeja z XVII wieku.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28839 )
Array ( [docId] => 28839 )