Kolonia – słynne miasto Nadrenii

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 19-07-2012 r.

Kolonia jest ważnym miastem Nadrenii z przyczyn zarówno gospodarczych, jak i historycznych. Mieści się tu wiele ciekawych muzeów, zabytków sakralnych oraz świeckich. Ponadto warto wiedzieć, że właśnie stąd pochodzi rozpowszechniona na całym świecie woda kolońska. Kolonia słynie także z organizowanych cyklicznie imprez, na których nie braknie ani atrakcji, ani dobrej atmosfery.

Katedra gotycka w Kolonii

Najważniejszym i najczęściej zwiedzanym zabytkiem tego miasta jest katedra gotycka. Jej budowę, rozpoczętą w XIII wieku, ostatecznie ukończono w XIX wieku. Położona nad Renem budowla przyciąga wzrok swoim ogromem. Z zewnątrz zdobią ją dwie ogromne, prawie 160-metrowe wieże. W wewnątrz zaś mieści się wiele zachowanych cennych dzieł sztuki, głównie z epoki średniowiecza. Należy do nich m.in. złote sanktuarium Trzech Króli, pochodzące z przełomu XII i XIII wieku, krucyfiks margrabiego Gerona z X wieku oraz XV-wieczny obraz Hołd Trzech Króli.

Ponadto w katedrze znajduje się wykonana z drzewa orzechowego gotycka rzeźba Madonny Mediolańskiej. Uwagę zwracają zdobiące ściany freski, przedstawiające sceny biblijne, cesarzy i biskupów Kolonii, oraz monumentalne XIII-wieczne witraże. Warto wiedzieć, że w jednej z wieży mieści się jeden z najcięższych dzwonów na świecie – dzwon św. Piotra. Jego bicie możemy usłyszeć jednak tylko podczas najważniejszych uroczystości.

Kościół Najświętszej Panny Marii na Kapitolu

Miejscem, gdzie znajdziemy liczne dzieła sztuki średniowiecznej i nowożytnej jest romański Kościół Najświętszej Panny Marii na Kapitolu. Do najcenniejszych dzieł należą wykonane z drewna XI-wieczne Drzwi Kolońskie, przedstawiające sceny z życia Chrystusa, nagrobek Plektrudy – fundatorki świątyni, wykonany w stylu romańskim, krucyfiks z początku XIV wieku z wizerunkiem cierpiącego Chrystusa oraz figura Madonny z Dzieciątkiem. Na uwagę zasługują także XVI-wieczne witraże.

 

Kościół św. Urszuli

Inną romańską budowlą sakralną jest Kościół św. Urszuli. Jego perełką bez wątpienia jest Złota Komnata, w której przechowywane są liczne relikwiarze w kształcie popiersi. Oprócz nich znajdziemy tu monstrancje, złote ozdoby oraz wyroby z kryształu górskiego. Ponadto na ścianie utworzony został z ludzkich kości łaciński napis, który po polsku znaczy: „Módl się za nami grzesznymi Urszulo”. Połączenie złota i ludzkich kości może wydawać się niezbyt trafnym połączeniem, trzeba to jednak ocenić samemu. Kościół ten jest także miejscem pochówku samej patronki.

Ratusz w Kolonii

Warto także zobaczyć mieszczący się przy Starym Rynku gotycko-renesansowy ratusz z przełomu XV i XVI wieku. Z zewnątrz zdobi go około 130 kamiennych posągów oraz wysoka wieża, będąca pomnikiem zwycięstwa nad Patrycjuszami. Niegdyś w piwnicach ratusza przechowywano wino.

Wallraf-Richartz-Museum

Koniecznie trzeba zwiedzić największe muzeum w całych Niemczech – Wallraf-Richartz-Museum. Muzeum to mieści się niedaleko ratusza i prezentuje szeroką gamę dzieł sztuki z epok od średniowiecza do okresu międzywojennego, m.in. liczne dzieła malarskie, rzeźby oraz zbiory rysunków wielu wybitnych twórców.

Muzeum Czekolady

Dla łasuchów czekolady obowiązkowym punktem wycieczki jest Muzeum Czekolady. Prezentuje głównie historię powstawania czekolady oraz metody jej wytwarzania. Poza tym w muzeum mieszczą się inne gadżety, uatrakcyjniające to miejsce, np. fontanna czekolady, palmiarnia z drzewami kakaowymi oraz zabytkowe automaty do sprzedaży czekolady. I co najważniejsze, w muzeum tym można rozkoszować się smakiem czekolady, która rozdawana jest zwiedzającym.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 28840 )
Array ( [docId] => 28840 )

Array ( [docId] => 28840 )