Kopenhaga na weekend

Kategoria: Miasta
Autor: Bałuka Emilia
Data: 11-04-2012 r.

Kopenhaga nie należy do największych europejskich miast, ale z pewnością jest ciekawym kierunkiem na weekendowy wyjazd. Stolica Danii fascynuje licznymi kontrastami i życiową energią. Sprawdź, co oprócz słynnego pomnika Małej Syrenki warto w niej zobaczyć.

Ogrody Tivoli

Słynne Ogrody Tivoli to zaczarowany świat pięknych wysadzanych drzewami ścieżek, teatrów, altan, restauracji, kawiarni, ogrodów kwiatowych, a także karuzeli i kolejek górskich. Ogrody charakteryzuje bogactwo kwiatów, a w nocy tysiące świateł rozświetla drzewa. Otwarte w 1843 roku, Tivoli są jednymi z najstarszych na świecie parków rozrywki.

Strøget

Strøget jest najdłuższym na świecie deptakiem z mnóstwem sklepów, od niedrogich sklepów sieciowych do najdroższych światowych marek. Mierzący ponad 1100 metrów długości deptak łączy Rådhuspladsen z Kongens Nytorv. Powstał w 1962 po zamknięciu dla ruchu kołowego ulic Frederiksberggade, Nygade, Vimmelskaftet i Østergade.

Nyhavn

Nyhavn to dawny port handlowy, do którego zawijały statki z całego świata. Niegdyś pełen żeglarzy, pań do towarzystwa, pubów i tawern z czasem zatracił swój charakter. Rewitalizowany od lat 60-tych XX w. zaczął przyciągać turystów i eleganckie restauracje stając się popularnym miejscem spotkań mieszkańców miasta.

Amalienborg

Zespół pałacowy Amalienborg jest zimową siedzibą monarchów duńskich. Składa się czterech rokokowych pałaców położonych wokół ośmiokątnego placu. Jedną z największych atrakcji stanowi ceremonia zmiana warty, która odbywa się codziennie w południe. Dużym zainteresowaniem cieszy się także Muzeum Pałacowe posiadające w swych zbiorach ponad 6000 eksponatów.

Rosenborg

Zamek Rosenborg został wzniesiony przez duńskiego króla Christiana IV w pierwszej połowie XVII w. jako podmiejska rezydencja królów Danii. Zamek służył monarchom do 1720 roku. W 1838 Rosenborg został przekształcony w muzeum, w którym dziś można podziwiać obiekty związane z duńskim dworem, zgromadzone w ciągu ostatnich 400 lat.

Rundetårn

Okrągła Wieża Rundetårn jest najstarszym obserwatorium funkcjonującym w Europie. Niebo obserwuje się tu od 1642 roku. Na szczycie obserwatorium znajduje się odkryty taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na starą część Kopenhagi.

Marmorkirken

Kościół Fryderyka, znany też jako Kościół Marmurowy z charakterystyczną kopułą zielonej miedzi jest jedną z najbardziej imponujących świątyń w Kopenhadze. Kościół położony jest w jednej linii z Pałacem Amalienborg i budynkiem Opery. Na szczycie kopuły kościoła znajduje się kolejny punkt widokowy oferujący jedną z najpiękniejszych panoram stolicy Danii.

Bałuka Emilia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28797 )
Array ( [docId] => 28797 )