Letnie atrakcje Paryża

Kategoria: Miasta
Autor: Omelczuk Maria
Data: 23-07-2012 r.

Stolica Francji sama w sobie jest wystarczająco atrakcyjna. Znana na całym świecie Wieża Eiffle’a, Łuk Triumfalny, Luwr, Muzeum d’Orsay, Ogrody Tuileries, dzielnica Montmartre czy Katedra Notre-Dame przyciągają rozmiłowanych w sztuce i historycznych klimatach turystów o każdej porze roku. Jednak to właśnie letni Paryż nie ma sobie równych jeśli chodzi o ilość i różnorodność eventów kulturalnych.

Francuzi chętnie i z wielkim powodzeniem wcielają w życie swą słynną zasadę „Kultura i rozrywka dla wszystkich!”. Latem, gdy pogoda dopisuje, większość atrakcji zorganizować można na świeżym powietrzu, a wstęp na nie nic nie kosztuje.

Lipiec i sierpień to miesiące kina plenerowego (cinéma en plein air). Każdego lata, w bardzo nowoczesnym parku La Villette (Parc de la Villette) montowany jest ogromny ekran, na którym każdego wieczora, tuż po zachodzie słońca, odbywa się projekcja przynajmniej jednego filmu. Repertuar należy do ambitnych – od klasyków europejskiej sztuki filmowej, przez kino artystyczne i psychologiczne oraz etniczne klimaty obrazów z najdalszych zakątków naszego globu, po dopiero co wyprodukowane nowości. W tym roku festiwal potrwa od 25 lipca do 26 sierpnia.

Dnia 14 lipca hucznie celebruje się francuskie święto narodowe (Fête Nationale Française). Tego dnia, w 1789 r. paryski lud szturmem zdobył Bastylię, dając tym samym początek rewolucji francuskiej i rządom republiki. Władze miasta upamiętniają to wydarzenie licznymi paradami, inscenizacjami teatralnymi, a wieczorem pokazem sztucznych ogni.

Miłośników błogiego lenistwa i bezstresowego spędzania czasu Paryż zaprasza na swą „plażę”! Tak, tak, Paris Plage to wiele ton złocistego piasku wysypanego w wielu miejscach wzdłuż Sekwany, gdzie można zagrać w siatkówkę plażową, zakosztować egzotycznych drinków w skonstruowanych w karaibskim stylu barach, popływać w pobliskich basenach albo zwyczajnie położyć się na ręczniku czy leżaku i oddać słonecznym kąpielom. La vie est belle, n’est-ce pas?

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28846 )
Array ( [docId] => 28846 )