Los Angeles - hollywoodzka fabryka snów

Kategoria: Miasta
Autor: Ławecki Tomasz
Data: 11-07-2012 r.

W Hollywood zrealizowano ponad tysiąc filmów. Miasteczko filmowe jest do dziś symbolem rozrywki, zawrotnych karier i fortun. Pamiętające filmową gorączkę sprzed lat budowle przy Hollywood Boulevard – Egyptian Theatre i El Capitan Theatre, po rewitalizacji odzyskały funkcję sal kinowych. A gwiazdy zamieszkały w sąsiednich koloniach krezusów – w Beverly Hills i Santa Monica.

Przed bramą Mann’s Chinese Theater, gdzie wręczano pierwsze Oscary, turyści stawiają stopy na odlanych w betonie odciskach idoli. Wciąż zainteresowaniem cieszą się ślady dłoni legendarnego Gary Coopera. Kolekcja powiększa się każdego roku po wręczeniu Oscarów, co widać podczas spaceru Pasażem Sław na Bulwarze Hollywoodzkim. W chodnik wmontowano już ponad 2 tys. gwiazd z brązu, z nazwiskami gwiazd filmowych.

W okresie świetności gwiazdy filmowe spacerowały ulicami Hollywood. Teraz rzadko pojawiają się w tłumie, mimo że takie tuzy jak Julia Roberts i Eddie Murphy mają w tej okolicy luksusowe wille. Tylko czasami, dla zabawy, pojawia się na bulwarze sobowtór kogoś znanego.

Rezydencje w sąsiadującym z Hollywood miasteczku Beverly Hills intrygują obserwatorów z bliska i z daleka. Wille, strzeżone przed obiektywami paparazzi szpalerami drzew, murowanymi ogrodzeniami i zastępami ochroniarzy, wzbudzają ciekawość podsycaną scenami z serialu „Beverly Hills”, nakręconego tu w latach 1990-2000.

Przy wysadzanej palmami sławnej ulicy Beverly Hills – Rodeo Drive kuszą wysokie schody hiszpańskie z bijącą fontanną i budynki w pastelowych barwach. Tu zadomowili się kreatorzy mody, którzy swoje wyroby reklamują w eleganckich witrynach sklepów.

Iluminowane nocą domy przy Rodeo Drive należą także do reżyserów i znanych aktorów. Sławni ludzie zmieniają jednak wille częściej niż inni rękawiczki, zatem trudno przesądzić – czyją są teraz własnością: Dustina Hoffmana, Herrisona Forda, Sharon Stone czy Toma Hanksa?

O domach gwiazd z Boverly Hills krążą legendy. Sylvester Stallone wybudował sobie pałacyk z basenem w kształcie serca. Barbra Streisand zdecydowała się na brzoskwiniowy kolor elewacji. A nasza rodaczka, Joanna Pacuła, znalazła życiową przystań w willi legendarnej pary – Poli Negri i Rudolfa Valentino.

Pośród rezydencji wkomponowanych w zbocza wzgórz i kanionów wypatrzyła sobie także godne miejsce Madonna. Dwanaście lat temu kupiła willę w stylu hiszpańskim. Dom jednak w 2003 r. sprzedała, żeby zamieszkać przy Bulwarze Zachodzącego Słońca w Santa Monica, w pałacyku w stylu normandzkim.

Jadąc z Beverly Hills w kierunku Pacyfiku, zielone kaniony przechodzą w 20-milowy pas złocistych plaż, z usianymi wokół restauracjami i salonami gier. To Santa Monica, królestwo słońca, palm i ożywczej bryzy znad Pacyfiku.

Ocalało zabytkowe molo Santa Monica Pier z 1909 r. Wraz z drewnianą karuzelą z przełomu XIX i XX w., zagrało w głośnym filmie „Żądło” (7 Oscarów), z urodzonym w Santa Monica Robertem Redfordem oraz Paulem Newmanem w rolach głównych.

Ławecki Tomasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28832 )
Array ( [docId] => 28832 )