Lubeka – miasto artystów, marcepanów i lalek

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 19-07-2012 r.

Lubeka to miasto wielu znanych osobistości: Willy Brandta, Tomasza Manna czy Güntera Grassa, którego biuro mieści się obecnie na starówce. Specjalnością Lubeki, bez której nie można opuścić granic tego miasta, są marcepany. Co więcej, malownicze klasycystyczne uliczki tego miasta zachęcają do spacerów, przy okazji których warto zwiedzić także inne interesujące miejsca stolicy marcepanów i lalek.

Kościół Mariacki

Najświetniejszą budowlą spośród pięciu głównych kościołów w Lubece, jest późnogotycki kościół Mariacki, powstały w latach 1250-1350. W jego bogatym wnętrzu znajduje się wiele przedmiotów, zachowanych w oryginalnym stanie, głównie z epoki średniowiecza. Należą do nich m.in. rzeźba kamienna św. Antoniego, drewniana rzeźba św. Jana, brązowo-pozłacane Sakramentarium o wysokości niespełna 10 metrów, wykonana z brązu chrzcielnica oraz Ołtarz Szafiasty, ukazujący Madonnę stojącą na półksiężycu.

Swojego czasu kościół gromadził wiele drewnianych i marmurowych epitafiów, z których do dziś przetrwało niestety zaledwie 17. Koniecznie należy zwrócić uwagę na okna. Niektóre z nich są wyjątkowe, bowiem przedstawiają różne sceny, np. dzień sądu ostatecznego, herby miast na dawnych terenach Niemiec czy też tekst kantaty lubeckiej barokowego kompozytora Dietricha Buxtehude.

Na uwagę zasługują dwa dzwony, służące obecnie jako pomniki: dwutonowy der Sonntagsglocke oraz ponad siedmiotonowy Pulsglocke. Oprócz tych dwóch zabytkowych dzwonów, kościół posiada 36 innych, które dają o sobie znać co trzydzieści minut.

Kościół św. Piotra

Kolejnym kościołem z pięciu najważniejszych jest Kościół św. Piotra, prezentujący styl późnoniemieckiego gotyku ceglanego. Wznosi się nad nim mierząca niemal 110 metrów wieża, z której podziwiać można piękny widok Starego Miasta. Budowla ta pełni funkcję zarówno kościoła Uniwersytetu Lubeckiego, jak i miejsca kulturowego, gdzie organizowane są różne wystawy, spotkania i koncerty. Jeśli chodzi o wnętrze kościoła, nie przeprowadzono w nim rekonstrukcji po brytyjskim ataku bombowym.

 

Kościół św. Jakuba

Kościół św. Jakuba to kolejny gotycki zabytek Starego Miasta Lubeki. W kościele tym znajduje się wiele kaplic, w których do najcenniejszych obiektów należy ołtarz Brömbsen-Altar z 1500 roku oraz wrak łodzi ratunkowej, zatopionej w 1957 roku. Kościół św. Jakuba dowartościowuje oryginalna para organów. Jedne z nich pochodzą z 1504, drugie z 1637.

Inne zabytki Lubeki

Zwiedzenie kościoła św. Katarzyny oraz kościoła św. Egidy kończy nasz szklak pięciu głównych kościołów Lubeki.

Ponadto, koniecznie trzeba zobaczyć stojący na przeciwko kościoła Mariackiego znany z literatury dom Buddenbroków. Budynek ten jest obecnie siedzibą wielu organizacji oraz muzeum.

W Lubece mieści się także muzeum teatru lalek. Jest słynne z tego względu, że posiada największą na świecie kolekcję lalek oraz innych rekwizytów teatralnych. Mieści się aż w pięciu połączonych ze sobą kamienicach.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28842 )
Array ( [docId] => 28842 )