Lublin – miasto Unii polsko-litewskiej

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 26-07-2012 r.

Symbolem miasta jest powstała za panowania Kazimierza Wielkiego Brama Krakowska. W południe rozbrzmiewa z niej hejnał. Z miastem tym wiążą się niebagatelne dla naszego kraju wydarzenia: zawarcie Unii polsko-litewskiej oraz powstanie obozu koncentracyjnego w czasie II wojny światowej. A co dziś możemy zobaczyć w tym mieście?

Ratusz

Na pewno mieszczący się na Starym Mieście Ratusz zwany Trybunałem Koronnym. Po kilkakrotnych przebudowach prezentuje obecnie styl klasycystyczny. Jego charakterystyczną cechą jest płaskorzeźba znajdująca się nad wejściem na samej górze budynku. W jej skład wchodzi umiejscowiona na środku tarcza z orłem – symbolem Polski oraz Pogoń – symbol Litwy, nad tarczą mieści się korona z krzyżem, zaś po jej bokach dwie kobiety, jedna z mieczem, druga z wagą.

We wnętrzu ratusza zaś znajdziemy wiele obrazów. Jeden z nich to cenny portret Stefana Batorego. Obecnie Ratusz jest Pałacem Ślubów, w podziemiach którego swoje miejsce znalazło Muzeum Historii Ratusza i Trybunału Koronnego.

Kaplica Zamkowa Świętej Trójcy

Następnie powstała w pierwszej połowie XIV wieku Kaplica Zamkowa Świętej Trójcy. Ufundowana została przez Władysława Jagiełłę i jest jednym z najbardziej cenionych dzieł średniowiecznych. Jej wnętrze ozdabiają oryginalne XV-wieczne rusko-bizantyjskie freski, stanowiące jej główne bogactwo. Pokrywają one niemal całą powierzchnię sklepień i ścian. Dwa z nich ukazują samego Jagiełłę, jedna jadącego na białym koniu, druga zaś klęczącego przed Madonną z Dzieciątkiem. Inne przedstawiają m.in. sceny z życia Jezusa, postacie starotestamentowe, Wniebowstąpienie oraz Zstąpienie do Piekieł.

Majdanek

Najbardziej wymownym miejscem Lublina jest bez wątpienia Majdanek - osiedle miasta, którego znaczną część zajmuje stacjonujący w czasie II wojny światowej, w latach 1941-1944, hitlerowski obóz śmierci. Zginęły tu setki tysięcy osób, z czego najliczniejszą grupę stanowili Żydzi. Wszystkie elementy, które wchodziły w skład obozu czyli komory gazowe, baraki przeznaczone dla więźniów oraz krematorium, możemy oglądać do dziś.

Obraz obozu robi wstrząsające wrażenie i powoduje, że utożsamiamy się z jego ofiarami. Na psychikę szczególnie oddziałuje otoczenie kolczastego muru wraz ze strażnicami.

Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku to pomnik przypominający, że wszechobecnemu terrorowi nie poddali się wszyscy więźniowie. W skład pomnika wchodzą dwa główne elementy: Brama, sama w sobie będąca pomnikiem oraz Mauzoleum Ofiar Hitleryzmu, do którego prowadzi tzw. Droga Hołdu i Pamięci. Mauzoleum ma kształt okazałej kopuły, w której znajduje się ziemia z prochami więźniów. Charakterystyczny jest widniejący na niej napis „Nasz los dla was przestrogą”.

Utworzone na Majdanku Państwowe Muzeum z ekspozycjami plenerowymi, wystawami historycznymi i multimedialnymi pozwalają nam poczuć to, co czuli wówczas jego więźniowie. Miejsce bez wątpienia warte zobaczenia.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28851 )
Array ( [docId] => 28851 )