Luksemburg w Luksemburgu

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 26-07-2012 r.

Luksemburg to stolica jednego z najmniejszych państw i zarazem jedno z najbogatszych miast świata. Jego mieszkańcy to miłośnicy zabawy, którzy szczególnie hucznie obchodzą karnawał oraz różne miejscowe święta. Zobaczmy co można zobaczyć w tym bogatym zakątku świata.

Katedra Notre Dame

XVII-wieczna renesansowo-barokowa katedra Notre Dame, będąca symbolem miasta, jest najokazalszym obiektem na starówce. W początkach swojego istnienia była kościołem jezuitów. Została rozbudowana w latach 40. XX wieku. Z zewnątrz charakteryzuje ją przede wszystkim czarna wieża, wewnątrz natomiast obraz patrona miasta i narodu - Maria Consolatrix Afflictorum. W krypcie katedry spoczywa m.in. Jan Ślepy - król Czech oraz książę Luksemburga. Znajdziemy tu także wykonaną z drzewa lipowego rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem.

Kościoły

Innymi najczęściej zwiedzanymi przez turystów świętymi miejscami jest najstarsza świątynia w Luksemburgu - kościół św. Kwiryna, gotycki kościół św. Michała, którego początku datuje się na koniec X wieku oraz wybudowany na początku XVII wieku kościół św. Jana.

Twierdza Luksemburg

Warto także zobaczyć pozostałości po Twierdzy Luksemburg, którą niegdyś nazywano „Gibraltarem Północy”. Została wzniesiona na skale Bock i była strategicznym miejscem od XVII wieku do początku drugiej połowy XIX wieku. W skład jej trzech obwodów obronnych wchodziło około 40 dzieł obronnych. W jednym z 24 fortów mieści się obecnie muzeum twierdzy.

Muzea w Luksemburgu

Miłośnicy historii powinni zwiedzić trzy najważniejsze muzea w mieście.

Pierwsze z nich to Muzeum Historii Miasta, które wiernie odtwarza historię Luksemburga i przedstawia jego urbanistyczny rozwój. Poza tym prezentuje lokalne tradycje i życie codzienne mieszkańców na przestrzeni wieków.

 

Kolejne to Muzeum Narodowe Historii i Sztuki, przedstawiające głównie sztukę klasyczną i współczesną. Możemy tu obejrzeć bogactwo ziemi luksemburskiej - różnego rodzaju bronie, monety, przedmioty przedstawiające kulturę codzienną od XVI wieku. Muzeum to mieści się w zabytkowych budynkach targu rybnego Marche aux Poissons.

Trzecim z nich jest Muzeum Narodowe Historii Naturalnej. W muzeum tym natomiast możemy zapoznać się dokładnie z geografią Luksemburga, poznać jego bogactwo przyrodnicze (florę i faunę) oraz dzieje geologiczne.

Obok zabytkowych budowli miasto prezentuje także ciekawe obiekty architektury współczesnej. Największą uwagę przyciąga bank w kształcie podkowy.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28850 )
Array ( [docId] => 28850 )